wiktor 268 wyśw. 13-05-2022 21:43

2016 zad 6




Dlaczego po lewej stronie mamy Tw-T jest to deltaT więc powinno być temperatura końcowa czyli T - Tw która była przed sytuacją przedstawioną w treści oraz jak te zadania znacznie skracać obliczeniowo ponieważ doprowadzając to wzorami do końcowego wzoru a następnie podstawiając pod to liczby często nie mieszczę się w wyznaczonym miejscu.


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-05-2022 15:43

Zapisane tam jest Tw - T po to, żeby mieć gwarancję, że ciepło zapisane po lewej stronie jest dodatnie, żeby nie mieć problemu ze znakami. Czyli w praktyce oznacza to, że przyrównujemy do siebie wartość bezwzględną ciepła oddanego do wartości bezwzględnej ciepła pobranego przez inne ciała. Skoro bierzemy wartość bezwzględną to trzeba zamienić miejscami te temperatury. Można by było tego nie robić, ale wtedy trzeba bardzo uważać na znaki, więc tak jest po prostu wygodniej.

Co do tego jak się zmieścić - tu nie ma chyba jednego sposobu, trzeba próbować po prostu zwięźle pisać i pamietać, że można tez sobie wykorzystywać marginesy itp.


wiktor 14-05-2022 18:45

czyli jeśli zapisałbym T-Tw i rozbił to potem żeby na końcu wyciągnąć T to byłoby źle? Tak zrobiłem i znaki mi się nie zgadzają i nie wiem o co chodzi.


s.gugula 15-05-2022 23:07

No właśnie wtedy coś ze znakami się nie będzie zgadzało, co sam zresztą zauważyłeś, bo będziesz przyrównywał coś dodatniego do czegoś ujemnego.