nomysz 242 wyśw. 13-05-2022 21:47

L. cząsteczek

Czy liczba cząsteczek i atomów gazu to to samo ? 


Nie jestem pewien czy liczba cząsteczek i atomów gazu to jest to samo. Chodzi mi o to, czy np. "N" we wzorze na liczbę moli to jest ta liczba która wpływa na liczbę przy wzorze na ciepło molowe przy stałej objętości ( 1 atom - 3/2R    2 atomy- 5/2R    3 atomy i więcej - 6/2R).


pytanie Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-05-2022 15:45
Nie, to są różne rzeczy. N to jest w ogólności liczba czasteczek gazu, więc z reguły to jest bardzo duża liczba, np. N = 5*10^23. Natomiast to co siedzi w ciepłach molowych to liczba związana z tym z ilu atomów składa się dana czasteczka gazu. Jeśli mamy np. dwutlenek węgla, to jest to CO2, to oznacza zaś, że jedna czasteczka CO2 składa się z trzech atomów (2 atomy tlenu i jeden węgla), a takich cząsteczek dwutlenku węgla w cąłej próbce gazu jest własnie N (bardzo dużo).

nomysz 14-05-2022 16:01

Czyli np. dla H2 to jest 5/2 R? Czyli jeśli liczba cząsteczek byłaby potrzebna to w zadaniu byłaby ona podana? (np, atom helu składa się z .......... cząsteczek)


s.gugula 15-05-2022 23:02

Tak, dla H2 to jest 5/2R. Ale drugiego pytania nie za bardzo rozumiem, bo przecież jeśli mamy atom helu to to jest atom helu, nie składa się on z żadnych innych cząsteczek (choć składa się oczywiście z cząstek - jego jądro to dwa protony i w przypadku izotopu He-4 kolejne dwa neutrony i dwa elektrony wokół jądra, ale nie ma to oczywiście w kontekście termodynamiki znaczenia).


nomysz 16-05-2022 01:31

Chodzi mi o cząsteczki gazu, wyżej pan napisał że dla N=5×10^23


s.gugula 16-05-2022 12:47

Jeśli będzie potrzebna to zapewne będzie podana, choć może być tak, że będzie trzeba ją wyliczyć, wiedząc np. że mamy 2 mole gazu - wiemy że jeden mol to 6,02*10^23 cząsteczek (mówi o tym chociażby obecna w karcie liczba Avogadro), a zatem wiem ile takich cząsteczek jest w dowolnej liczbie moli. Więc to czy będzie podana czy nie zależy po prostu od samej treści zadania.