wiktor 243 wyśw. 13-05-2022 21:54

2017 zad 9




Jak należy zrobić 9.3? ja wyznaczyłem sobie wzór na k ze wzoru na okres drgań na sprężynie jednak podstawiając wychodzą mi inne wyniki niż w treści. Czy jedno drgnięcie to po prostu jeden okres drgań? Jakie będzie T dla pierwszego pomiaru. W podpunkcie 9.2 należało obliczyć masę dyni która wynosi 2.5 kg i to mam dobrze. Czym było prawo Hooke'a tak dla przypomnienia?


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-05-2022 15:55

Koleżanki mierzyły czas 10 drgań zgodnie z treścią, więc np. dla pierwszego pomiaru T = 4,01/10 s = 0,401 s. I analogicznie dla kolejnych pomiarów. I wrzucając to do wzoru na okres drgań masy na sprężynie dostaniemy stałą sprężystości sprężyny k.

Prawo Hooke'a tak naprawdę formalnie nie znajduje się w podstawie programowej, więc nie trzeba go znać, ale oznacza ono tyle, że jeśli sprężyna spełnia prawo Hooke'a, to znaczy, że siła spręzystości z jaką działa ona na zawieszone na nią ciało (czyli np. paczkę soli) jest co do wartości wprost proporcjonalna do jej wydłużenia (lub ew. skrócenia), czyli jest równa: F = -kx. A to jest warunek na to żeby miec ruch harmoniczny, dla którego się posługujemy wzorami z karty (np. na okres drgań), więc w sumie nie wnosi nam to formalnie nic nowego do zadania ;)