K. Zieba 288 wyśw. 16-05-2022 18:00

matura próbna 2021



Mam problem z za 10.3 a mianowicie nie rozumiem dlaczego mozna tak po prostu wstawic sobie za delte B zaleznosc b(t) a drugie pytanie dotyczy przekształcenia jednostek które jest zamieszczone w odpowiedziach- jakim cudem przekształcając T razy m do kwadratu przez sekunde wychodzi nagle Niuton amper i metr? T to nie okres czyli 1/s ?.

I jeszcze jedno pytanie dotyczy jak najlepiej nauczyc sie np czym jest dzul i tym podobne rozumowania do innych jednostek a mianowicie ze jest to niuton razy metr? skąd to brać 


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 17-05-2022 13:20

Tam w 10.3 Zależność beta*t nie jest wstawiona za deltaB, ale za samo B - a można tak zrobić, bo w treści zadania jest podany wzór, który mówi nam, że własnie B = beta*t, więc po prostu wykorzystujemy informację z treści ;) Oznacza to po prostu tyle, że wartość indukcji B zmienia się liniowo z czasem.

Co do przekształceń - T to tesla, czyli jednostka indukcji, a to jest właśnie N/Am (można do wywnioskować np. ze wzoru na siłę elektrodynamiczną: F = I*l*b, zatem B = F/Il, czyli T = N/Am). Wiąże się to od razu z Twoim kolejnym pytaniem skąd wiedzieć czym jest dżul itp. - najłatwiej według mnie wykorzystywać w tym celu znane wzory fizyczne, ew. nawet te, których nie znamy, ale są w karcie. Np. w kontekście dżula - wiem, że jest to jednostka pracy i wiem, że pracę mogę zapisać jako siła*przemieszczenie, więc J = N*m. I tak z każdą jednostką można zrobić, jeśli tylko wiemy jaka wielkość fizyczna się przez nią wyraża i znajdziemy jakiś wzór z tą wielkością fizyczną.