wiktor 245 wyśw. 16-05-2022 18:50

2021 zad 4



Dlaczego moje rozwiązanie jest błędne?


termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 17-05-2022 13:56

Szczerze mówiąc nie do końca rozumiem Twoje rozwiązanie. Czym jest h0 i dlaczego wynosi 14 cm? I na jakiej wysokości znajdują się obliczane przez Ciebie ciśnienia p1 i p2?


wiktor 17-05-2022 22:18

ciśnienia są równe na poziomie sprzed wlania oleju. Po wlaniu oleju woda w prawym ramieniu przesuwa sie o x w górę a w lewym ramieniu o x w dól. Wiec porównując ciśnienia na wysokości sprzed wlania oleju to po prawej mamy wode o wysokości x a po lewej olej o wysokości h-x. Ja to tak rozumiem


wiktor 17-05-2022 22:20

Ja wyszedłem od p1=p2 a ho wyszło mi już z równania p1=p2. Wyszło mi że x=6 cm więc wyskość oleju czly holeju to 6+8


s.gugula 18-05-2022 02:02

Ok, rozumowanie odnośnie tego jak zmieniają się poziom wody jest ok, natomiast nie można stosować prawa Pascala dla poziomu ze wcześniejszej sytuacji w aktualnej sytuacji - nie można tak zrobić, bo prawo Pascala mówi, że na tych samych wysokościach ciśnienie jest takie samo, ale musimy to ciśnienie mierzyć w tych samych płynach - natomiast w Twoim przypadku zastosowałbyś to w lewym ramieniu dla oleju, a w prawym dla wody. Wtedy nie jest już prawdą, że ciśnienia są takie same, dlatego nie można tak tego zrobić.