lodowcowy rowerzysta 323 wyśw. 16-06-2022 12:32

Krysicki Włodarski 6.124 dziedzina



Jak dokładnie powinno wyznaczać się dziedzinę? Czy wystarczy zrobić to na podstawie początkowego wyrażenia (z polecenia) i końcowego wyrażenia (to co nam wyjdzie w zadaniu), czy trzeba wyznaczać dziedzinę kolejno dla każdego wyrażenia, które uzyskamy podczas rozwiązywania zadania i na końcu wzięcia z tego części wspólnej? Zawsze myślałem, że to drugie, ale mam wątpliwości. No bo czy w takim wypadku nie dochodziło by do sytuacji, w których wychodzą nam różne dziedziny w zależności od tego jakim sposobem zaatakujemy dane zadanie? 

Czyli np. jaka jest dziedzina do zadania 6.124? (oczywiście nie mam pewności czy rozwiązania poniżej są poprawne:))

moje rozwiązanie:


w pewnym momencie podczas rozwiązywania napotykam w mianowniku "t", które mogło by wyzerować ten mianownik więc wykluczam t=0 z dziedziny.

inne rozwiązanie:


tutaj, w rozwiązaniu tym sposobem nigdzie nie ma "t", które mogłoby wyzerować mianownik, więc t=0 nie jest wykluczone z dziedziny.


Proszę o pomoc w zrozumieniu o co chodzi z tą całą dziedziną :)




dziedzina pytanie ogólne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 20-06-2022 20:35

W odpowiedzi jest błąd. Prawidłowa odp to <0 ; 1>. Oto rozwiązanie dziedziny:



lodowcowy rowerzysta 21-06-2022 22:31

Ale jeżeli dziedzina wynosi <0, 1>, to wtedy te dwa ułamki nie mają sensu:




jarosinski 24-06-2022 18:05

Ja pisałem o dziedzinie funkcji, nie o dziedzinie pochodnej funkcji :)

Nie zawsze to oznacza to samo 


lodowcowy rowerzysta 26-06-2022 10:44

A okej. Ale żeby rozwiązanie było pełne to powinno się podać dziedzinę zarówno funkcji jak i pochodnej funkcji, tak?


jarosinski 29-06-2022 18:30

tak