lodowcowy rowerzysta 518 wyśw. 21-07-2022 10:53

krysicki włodarski 16.82



Jest błąd w odpowiedzi?

Czy rozwiązanie powyżej jest poprawne?


błąd w odpowiedziach? Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
bruno 21-07-2022 15:38

jest błąd w odpowiedziach, polecam sprawdzać w programie jak podejrzewasz że w odpowiedziach jest źle


lodowcowy rowerzysta 21-07-2022 19:33

W jakim programie? Jak sprawdzić np. 16.84?

https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/post.php?url=1658425257-krysicki-wlodarski-1684

Próbowałem w wolframie, ale jakieś dziwne rzeczy wypluwa:



bruno 22-07-2022 14:13

Polecam https://www.integral-calculator.com/

Wiadomo że te kalkulatory nie są idealne i opierają się na jakichś określonych algorytmach i wolfram najwyraźniej poszedł w liczby zespolone ale nie jestem na tyle w temacie żeby powiedzieć ci co dokładnie znaczy ten wynik :p

Mam na myśli to że czasami program może nie wpaść na to że mianownik można zapisać w postaci x^4 + 2x^2 + 1 - x^2 i skorzystać z wzorów skróconego mnożenia, ale ten kalkulator który wysłałem chyba częściej wypluwa coś sensownego.

Ogólnie w 16.84 też był błąd, nie wiem czy tylko ja to widzę ale jak na tak "popularny" zbiór zadań to w Krysickim jest trochę tych błędów.


lodowcowy rowerzysta 23-07-2022 14:13
No sporo tych błędów niestety. Dzięki za pomoc!

viGor 29-07-2022 10:15

Czym się kierowałeś, że rozbiłeś to na dwa ułamki proste, a nie na 3 ? tzn. A/x + (Bx+C)/(x^2 - a^2),
a nie na trzy(tyle ile m.zer mianownika) czyli A/x + B/(x-a) + C/(x+a)?


lodowcowy rowerzysta 30-07-2022 11:11

Niestety nie wiem, z resztą to nawet nie jest moje rozwiązanie, ja na początku rozbiłem właśnie na trzy ułamki i też wyszło, tylko trochę więcej pisania było. Też się nad tym zastanawiałem i wydaję mi się, że najbezpieczniej jest rozbijać na jak największą możliwą liczbę ułamków (to chyba zawsze działa), a to, że tutaj akurat wyszło, to chyba zasługa tego, że z układu równań wyszło akurat C=0 więc dało się łatwo policzyć całkę z drugiego ułamka (Bx+C)/(x^2 - a^2)  przedstawiając licznik za pomocą kombinacji liniowej pochodnej mianownika. Gdyby wartość C wyszła inna niż 0 to chyba trzeba by jeszcze raz robić rozkład na ułamki proste.
@jarosinski Jest jakiś sposób na to? Skąd wiedzieć na ile ułamków prostych rozbić całkę żeby móc ją jak najszybciej obliczyć?


jarosinski 01-08-2022 15:57

Tutaj nie ma znaczenia na ile sie rozbije. Rozbicie na dwa ułamki w tym przypadku jest równoważne rozbiciu na trzy 


lodowcowy rowerzysta 03-08-2022 09:01

A tak ogólnie, skąd wiedzieć na ile rozbijać?


jarosinski 03-08-2022 21:31

Ogólnie nie ma pięknej regułki, którą mógłbym teraz podać. Rozbijamy na tzw. ułamki proste. Krysicki to ujął w ten sposób (podaję również dwa przykłady, które zdradzają jak się to robi)