Oblicz, ile wynosi współczynnik tarcia linijki o podłoże, jeżeli można ją ustawić opierając o ścianę pod kątem do podłogi nie mniejszym niż 50 stopni. Pomiń tarcie linijki o ścianę. Masa linijki wynosi 0.4 kg, a jej długość to 1 m.
Kompletnie nie wiem jak podejść do tego zadania, niestety nie mam do niego odpowiedzi ponieważ jest to zadanie wymyślone przez nauczyciela.
Należy sporządzić rysunek i rozważyć wszystkie siły działające na linijkę. Załóżmy, że linijka jest pochylona w lewą stronę (do ściany). Wtedy w punkcie styku linijki ze ścianą będzie na linjkę działałą siła reakcji ściany zwrócona w prawo (niech to będzie R1). Dokładnie w środku linijki (w jej środku masy) będzie na nią działała pionowo w dół siła ciężkości (Fc). W punkcie styku linijki z podłogą będą działały na nią dwie siły - siła reakcji podłogi pionowo w górę (niech to będzie R2) i siła tarcia pochodząca od podłogi (T), która zwrócona będzie w lewo. I teraz, aby linijkę można było tak ustawić, to muszą być spełnione dwa warunki równowagi - siły działające na linjkę muszą się równoważyć i momenty sił działających na linijkę również. Jeśli zatem chodzi o siły, to Fc = R2 i T = R1 (równowaga sił w pionie i poziomie), a jeśli chodzi o momenty sił, to trzeba wybrać sobie punkt, względem, którego taki moment bedzie liczyli - może być on dowolny, więc najłatwiej policzyć to względem punkt styku z podłogą - wtedy dostaniemy równanie, mówiące, że 2*Fc = R1. Z takiego układu równań wyznaczymy tarcie T, a co za tym idzie współczynnik tarcia.