Gabi 449 wyśw. 17-09-2022 11:13

1b/70, praca domowa

|x²-4| = |9-x²| +5

W zadaniu jest |9-x²| widzialam u kogoś ze zamienił to na |x²-9| No i spoko bo tak można ale jak chcialam zrobic zadanie bez zamiany to mi nie wychodziło to po pierwsze. A po drugie wychodziły mi inne wyniki w zależności od tego czy domknęłam dany przedział czy nie a przecież to wszystko jedno który domkne a który otworze byleby liczba wchodziła w zakres. Pomoze ktos?:))


Wartość bezwzględna praca domowa Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jogoiga 17-09-2022 12:15

Tak, to wszystko jedno gdzie domkniesz przedział. Najlepiej jest sobie połączyć przedziały tam gdzie wartości bezwgl. mają takie same znaki (są ujemne lub dodatnie) - mniej liczenia i mniejsze prawdopodobieństwo, że się pomylisz. Wtedy 1 przedział to x należy do (-niesk, -3] u [3, +niesk.), 2 przedział (-3,-2] u [2,-3) i 3 przdział (-2,2). Możesz podomykać przedziały inaczej, wyjdzie i tak to samo. W 1 wychodzi tożsamość  (x należy do R), więc cały przedział (-niesk, -3] u [3, +niesk.) będzie dobry, drugi przedział wychodzi x=3 v x=-3 (tu jakbyś miała domknięte przedziały to wzięłabyś te rozwiązania, a jak nie to i tak masz je zawarte w 1 przedziale), a ostatni przedział wychodzi pusty bo 0=/= 10. Potem bierzesz sumę wszystkiego i wychodzi (-niesk, -3] u [3, +niesk.). Sprawdź czy dobrze zmieniłaś znaki w wartościach bezwzgl. , może w tym jest problem. 


Mikolaj 17-09-2022 17:15

mi także w zadaniu wychodziły złe wyniki dopóki nie zamieniłem kolejności tak jak mówisz, jednak do tej pory nie wiem jak rozwiązać przykład G bo w wartości bezwzględnej jest samo +3