Fikziuuu 288 wyśw. 09-10-2022 16:02

Zadanie domowe nr 4 4.2/335 Praca siły Tarcia

Chłopiec ciagnal za line po płaskim ośnieżonym terenie sanie, na których siedziała jego siostra. Kąt pomiędzy ling a poziomem wynosi 20, a sila z jaką chłopiec za nią ciągnął miała wartość 250 N (patrz Rysunek 4). Masa sanek razem z siostrą wynosiła 50 kg (7pl

4.2 Oblicz pracę wykonaną przez siłę tarcia na tym samym odcinku 45 m, wiedząc ze współczynnik tarcia kinetycznego wynosi 0,3. (2p)


Dlaczego w rozwiązaniu tego zadania bierzemy pod uwagę siłę ciągnącą, a nie jedynie siłę ciężkości.

Z góry dziękuję za odpowiedź.


tarcie praca fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 09-10-2022 19:03

Tarcie liczymy jako iloczyn współczynnika tarcia (tu oznaczony jako f) oraz siły z jaką naciskają na siebie trące o siebie ciała - ta siłą będzie zawsze równa co do wartości sile reakcji z jaką podłoże działa na trące o nie ciało. Tutaj siła reakcji nie jest równa co do wartości sile ciężkości, ponieważ z uwagi na fakt, że siła jaką chłopiec ciągnął sanie nie była pozioma, to ma ona również składową pionową. W związku z tym w pionie na sanki działają trzy siły - siła ciężkości (w dół), siła reakcji podłoża (w górę) i składowa pionowa siłe ciągnącej F. Te trzy siły muszą się równoważyć, więc widzimy, że co do wartości suma reakcji i składowej pionowej siły F muszą być równe sile cięzkości. Więc siła reakcji, która jednoczesnie jak już wczesniej wspomniałem jest równa co do wartości sile nacisku, jest równa sile ciężkości odjąć składową pionową siły F, stąd pojawia się tam człon mg - F*sin(20).