Piotr 1153 wyśw. 09-10-2022 18:40

Zadanie domowe nr 3, zadanie 6 - winda, s 332-333.

6. Pewien mężczyzna postanowił przeprowadzić eksperyment, polegający na zważeniu się w poruszającej się z jakimś przyspieszeniem windzie. Masa mężczyzny wynosi 80 kg. Mężczyzna dokonał pomiaru w poruszającej się ze stałym przyspieszeniem windzie i wskazanie wagi wynosiło wówczas 92 kg.

6.3 Wybierz poprawne dokończenie zdania spośród podanych możliwości. (1p) W opisanym przypadku winda ......... (musiała poruszać się w górę/musiała poruszać się w dół/mogła poruszać się w górę lub w dół)

Dlaczego odpowiedź do punktu 6.3 brzmi: mogła poruszać się, w górę lub w dół, skoro z treści zadania wynika, że w wyniku przyspieszenia windy masa mężczyzny wyniosła 92kg, a normalnie jego masa wynosi 80 kg? Gdyby winda poruszała się w dół, jego masa na wadze wskazywała by niższą wartość niż 80kg, ponieważ siła reakcji oddziałująca na wagę byłaby zmniejszona o siłę bezwładności (zwrot siły bezwładności byłby skierowany do góry, przeciwnie do zwrotu przyspieszenia windy), wtedy R=Fc-Fb. 


fizyka siła bezwładności dynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 09-10-2022 19:07

Część Twojego rozumowania jest ok, ale część jest błędna. Faktycznie prawdą jest, że skoro waga pokazała większą wartość, to siła bezwładności działająca na mężczyznę miała zwrot w dół, a zatem przyspieszenie windy miało zwrot w górę. Ale zaznaczam, co bardzo ważne i na co ogromną wagę kładłem na zajęciach, że o tym w którą stronę porusza się ciało decyduje jego wektor prędkości, a nie przyspieszenia. A zatem to, że winda miała przyspieszenie zwrócone w górę nic nam tak naprawdę nie mówi o tym, w którą stronę poruszała się winda. Mogła bowiem poruszać się w górę (i wtedy był to ruch przyspieszony) lub poruszać się w dół (i wtedy był to ruch opóźniony). Możemy zresztą to odnieść do własnego doświadczenia - będąc w windzie jesteśmy "wciskani" w jej podłogę, gdy winda startuje w górę (ruch przyspieszony) lub wtedy gdy winda zatrzymuje się jadąc w dół (ruch opóźniony).


Piotr 09-10-2022 19:38

Właśnie miałem edytować post. Zapomniałem, że ruch może być również opóźniony. Dzięki za odpowiedź. 


s.gugula 10-10-2022 01:43

Nie ma sprawy :)