wojtylqa 262 wyśw. 09-10-2022 21:35

2017.2.2



Nie rozumiem dlaczego w zadaniu 2017.2.2 prawidłowa jest odpowiedź c

Proszę o pomoc.


Dynamika zderzenie niesprężyste niecentralne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 10-10-2022 13:02

Dość trudny podpunkt i niestety jak na moje oko niezbyt jasno sformułowane polecenie. W każdym razie faktycznie wystarczy wiedzieć, że siła wzajemnego oddziaływania kul jest skierowana wzdłuż osi I (a tak jest, ponieważ na tej osi leży punkt styczności dwóch kul, poprzez który dochodzi właśnie do oddziaływania), ponieważ wiemy z drugiej zasady dynamiki (postać z siłą i pędem), że siłą oddziaływania jest proporcjonalna do zmiany pędu danego ciała - a zatem wektor zmiany pędu dla czy to jednej czy to drugiej kuli ma kierunek dokładnie taki sam jak siła oddziaływania, a zatem pęd kul zmienia się tylko wzdłuż osi I. Ponieważ oś II jest do niej prostopadła, to wzdłuż niej żadnej zmiany tego pędu nie ma, stąd też nie zmieniają się składowe prędkości kul ułożone wzdłuż osi II.

Zaznaczyłem na początku, że wg mnie polecenie nie jest dość jasno sformułowane, a odnosi się to np. do odpowiedzi A - bo oczywiście zasada zachowania pędu jest tu spełniona (jeśli nie ma żadnych dodatkowych sił zewnętrznych, ale nic na to nie wskazuje), natomiast my nawet nie musimy wiedzieć, że ona jest spełniona, żeby stwierdzić, że składowe prędkości wzdłuż osi II się nie zmieniają - do tego faktycznie wystarczy tylko wiedza, że siła działa wzdłuż osi I.