dud13 300 wyśw. 22-10-2022 20:32

zz.34.2



Wie ktos jak to zrobic?


fizyka bryla sztywna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 23-10-2022 12:53

Trzeba zauważyć, że skoro mamy do czynienia z idealnymi kulami, to ich środki mas znajdują się dokładnie w ich środkach. Masę każdej z kul możemy wyznaczyć, wiedząc, że każda z nich jest zbudowana z tego samego materiału, zatem ich gęstości są jednakowe, a gęstość to przecież masa podzielona przez objętość. Wiemy zatem jakie te kule mają masy względem siebie. I teraz ponieważ tak jak wspomniałem na początku ich środki mas znajdują się w ich środkach, to cały układ możemy potraktować jako układ trzech punktów materialnych o odpowiednich masach, które znajdują się w punktach będących środkami tych kul. I korzystamy następnie ze wzoru na położenie środka masy, to liczymy je tylko wzdłuż osi pionowej, więc można to zapisać jako: $$ y_{SM} = \frac{m_1 y_1 + m_2 y_2 + m_3 y_3}{m_1 + m_2 + m_3} $$

W razie dalszych pytań pisz śmiało.


dud13 23-10-2022 15:10

hmmm właśnie tak zrobiłem w sumie ale wychodził zły wynik pewnie coś zle policzyłem spróbuje jeszcze raz,dziękuje!


s.gugula 24-10-2022 03:35

NIe ma sprawy - w razie czego pokaż swoje obliczenia, to możemy ew. spróbować wyłapać gdzie pojawia się błąd ;)