Michał 366 wyśw. 11-11-2022 15:25

INF 2.3 str. 18

Oblicz wartości siły reakcji podłoża działającej na kulkę podczas zderzenia kulki z podłożem.

Wskazówka: możesz skorzystać z faktu, że wartość prędkości uzyskanej przez kulkę tuż przed uderzeniem w podłoże wynosi v1=6,75 m/s.


Mógłbym prosić o jakąś dodatkową wskazówkę do tego podpunktu??

Próbowałem już zrobić to zadanie stosując Zasadę Zachowanie Pędu i Zasadę Zachowanie Energii (Emech1 * 0,75 = Emech2 => Ek1 * 0,75 = Ek2 + Ep2), ale zatrzymałem się na tym (zdjęcie) i nie wiem co zrobić dalej.

Proszę o pomoc.

Brak opisu.


fizyka dynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
W. G. 11-11-2022 15:56

Mamy dane trzy wielkości:

-m=0,25 kg- masa kulki

-t=0,005 s- czas oddziaływania kulki z podłożem

-vo=6,75 m/s.

Aby obliczyć siłę wynikającą ze zmiany pędu, musimy wyznaczyć zmianę prędkości podczas tego zderzenia i podstawić do wzoru na II zasadę dynamiki: F=mv/t.

Zmiana prędkości będzie równa sumie wartości bezwzględnych prędkości ciała przed i po zderzeniu, gdzie prędkość po zderzeniu wyznaczymy z zależności:

0,75Eko=(mv^2)/2, gdzie Eko=(mvo^2)/2

Eko- energia kinetyczna przed zderzeniem

vo- prędkość przed zderzeniem

v- prędkość po zderzeniu.

Wytracamy 25% Emech, więc energia po zderzeniu z ziemią wyniesie 75% energii przed zderzeniem.


UWAGA! Proszą nas o siłę reakcji podłoża na ciało, więc do otrzymanej siły trzeba dodać jeszcze wartość siły ciężkości ciała.


Spróbuj to zrobić w ten sposób i daj znać, czy się udało- w razie potrzeby wyślę wtedy rozwiązanie.


Michał 12-11-2022 17:00

Udało się, dziękuję bardzo :)


W. G. 12-11-2022 23:44

Cieszę się :)