bartek 309 wyśw. 16-11-2022 13:44

z3.3 Zadanie domowe nr 9

3.3 Wiedząc, że objętość gazu w punkcie nr 1 wynosiła 0,039 m3 , oblicz pracę wykonaną przez gaz w przemianach 1 - 2 i 3 - 1. (2p)

3.5 Wiedząc, że praca wykonana przez gaz w przemianie 2 - 3 wynosi 46,8 kJ, oblicz liczbę cykli przemian zawartych na wykresie, której musi zostać poddany gaz, aby wykonał on pracę równą 1 MJ (bierzemy pod uwagę tylko te przemiany, w których gaz wykonywał dodatnią pracę). Wynik zaokrąglij do jedności w górę. (1p)



Wykraczając trochę poza treść zadania chciałem obliczyć pracę jaką wykonał gaz w każdej przemianie 

I nie jestem pewien czy ja tutaj coś źle liczę czy treść zadania jest błędna ale obliczając pracę jaką wykonał gaz w przemianie 2-3 uzyskuję 117 kJ 

A w dalszej części zadania uzyskujemy informację że w tej przeminie (2-3) praca wynosi 46,8 kJ 

prosił bym o pomoc :)




Fizyka Termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-11-2022 16:35

W Twoim obliczeniu jest niestety błąd - mianowicie do obliczenia pracy w przemianie izotermicznej używasz wzoru na pracę w przemianie izobarycznej (p*deltaV). W przypadku przemiany izotermicznej pracę oblicza się z innego wzoru (nawiasem mówiąc nie obowiązuje on na maturze), mianowicie: W = n*R*T*ln(V2/V1). Jesli użyłbyś tego wzoru do obliczenia pracy w przemianie 2-3, to faktycznie otrzymasz wartość 46,8 kJ. A więc w tym miejscu nie ma żadnego błędu w treści ;)