Dramsda 303 wyśw. 19-11-2022 09:58

Pytanie związane ze znajomością momentów bezwładności

Dzień dobry, mam pytanie. Zastanawiam się czy na maturę z fizyki trzeba znać momenty bezwładności kuli, walca, itp. Czy będzie to podane w zadaniu? Po przeczytaniu aneksu na rok 2023 i 2024 nadal nie jestem tego pewna. I czy wzór na środek masy też musimy znać,  skoro nie ma go w kartach maturalnych.


Dzień dobry, mam pytanie. Zastanawiam się czy na maturę z fizyki trzeba znać momenty bezwładności kuli, walca, itp. Czy będzie to podane w zadaniu? Po przeczytaniu aneksu na rok 2023 i 2024 nadal nie jestem tego pewna. I czy wzór na środek masy też musimy znać,  skoro nie ma go w kartach maturalnych.


#fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 19-11-2022 14:33

Zacznę od końca - wzór na środek masy akurat w nowej karcie do matury w nowej formule jest (na zajęciach być może omyłkowo powiedziałem, że go tam nie ma, bo w starej karcie go nie było) i jak najbardziej może zajść oczywiście potrzeba jego użycia. Co do wzorów na momenty bezwładności konkretnych brył (kula, walec itp.), to nie ma ich oczywiście nigdzie w karcie i nie ma o nich konkretnej wzmianki w podstawie programowej czy też informatorze, natomiast jestem pewien, że jeśli konieczne będzie użycie któregoś z tych wzorów, to będzie on podany w treści zadania - do tej pory ZAWSZE na maturze tak było (nigdy nie trzeba było go samemu znać).