Daria 316 wyśw. 19-11-2022 20:25

Optyka

Soczewka ma ogniskową 30 cm. Oblicz, gdzie należy umieścić przedmiot, aby obraz powstał w odległości 40 cm od soczewki. Rozpatrz wszystkie możliwe rozwiązania. Odp.: 40 cm lub 13,33 cm.


Podzieliłam sobie to zadanie na dwa przypadki, jeden dla obrazu rzeczywistego, a drugi dla pozornego. Wychodzi mi jednak x=120 cm dla rzeczywistego, gdzie odpowiedź jest inna, podobnie z obrazem pozornym. Czy mój sposób na to zadanie jest zły? W jaki inny sposób należy do tego podejść?


Fizyka optyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 20-11-2022 12:20

Twoje podejście jest dobre - przeliczyłem to na szybko i zakładając, że obraz może być rzeczywisty albo pozorny faktycznie dostaje się dwa wyniki: x = 120 cm i x = 120/7 cm. Najwyraźniej w treści/odpowiedzi jest jakaś pomyłka. Ewentualnie mogłoby jeszcze twórcom chodzić o to, że wartość bezwzględna ogniskowej jest równa 30 cm, ale jest to soczewka rozpraszająca, czyli np. do równania soczewki wrzucamy f = -30 cm, ale wtedy i tak odpowiedzi wychodzą inne niż te, które zawarłaś, więc wg mnie ewidentnie jest tu jakaś pomyłka w zadaniu lub odpowiedziach.