Wojciech 265 wyśw. 23-11-2022 19:38

9.2 zadanie Zadania domowe nr 8,

Na Rysunku 4 przedstawiono w układzie p(V) trzy różne przemiany tej samej ilości tego samego gazu doskonałego (przemiany A, B i C).


 Uzupełnij poniższą tabelę wpisując w każde jej pole (oprócz zacieniowanego) jeden z symboli: > 0, < 0 lub = 0. 


Mam pytanie odnośnie przemiany C - izobarycznej.

Na pewno wiem, że pracę można wywnioskować, że <0 ponieważ V rośnie, przemianę energii wewnętrznej można wywnioskować stąd, że temperatura się zwiększa więc energia ta musi się zwiększać i teraz nie wiem dlaczego ciepło jest >0.

bo mamy delta U=Q+W,   delta U>0, W<0 więc teoretycznie Q może być zarówno ujemne jak i dodatnie.


Z góry dziękuje za odpowiedź


#termodynamika #fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 24-11-2022 13:15

faktycznie na podstawie I zasady termodynamiki nie da się tak od razu wywnioskować jaki znak ma Q. Ale istnieje jeszcze inny wzór pozwalający nam wyliczyć Q w przemianie izobarycznej lub izochorycznej, mianowicie ten z ciepłem molowym gazu. Wiemy, że ciepło molowe w przemianie izobarycznej to cp = Q/(n*deltaT), a zatem ciepło pobrane przez gaz w tej przemianie to: Q = n*cp*deltaT. I teraz deltaT > 0 (bo temperatura gazu wzrosła), a zatem Q > 0. Czyli gaz pobrał ciepło.