Xe 332 wyśw. 26-11-2022 12:15

Zadanie domowe 7 cz.II Zad 2, Nierówność kwadratowa z parametrem (z gwiazdką)



Nie do konca rozumiem kiedy trzeba rozwiązywać zadanie podanym sposobem, a kiedy można podejść do niego tak jak ja to zrobiłem. Czy taki sposób rozwiązywania zadania jest narzucany przez wartość bezwzględną? Jeśli tak, co co jest nie tak z moim sposobem.


Ja próbowałem rozwiązać to tak, ale do niczego sensownego nie doszedłem:

Czy może z mojego rozwiązania też da się dojść do tego samego, co w odpowiedziach, tylko ja tego nie widzę?


funkcja kwadratowa z parametrem wartość bezwzględna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
hgd4 26-11-2022 15:24
Problemem z twoim rozwiązaniem jest to, że prowadzi on do tego w ostateczności przez podstawienie a dostajesz tylko wartości dla x. Musi ci wyjść x jest >= lub <= od pewnego a, bo inaczej nie uzyskasz informacji w jakim przedziale mieszczą się wartości a.

Xe 27-11-2022 13:34

A czy taki sposób rozwiązywania jest narzucony przez to, że x należy do rzeczywistych? Bo nie wiem jak patrząc na zadanie mam wiedzieć, że muszę przestawić swoje myślenie z tradycyjnego rozwiązywania funkcji kwadratowej z parametrem na to co trzeba zrobić tu.


Xe 27-11-2022 14:12

Znalazłem takie rozwiązanie powyższego zadania. https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/1603905473-pr-domowa-s77-zd-2-cz2

Jednakże wciąż mam srogie problemy ze zrozumieniem go :(


jarosinski 28-11-2022 17:39

@xe

Czy taki sposób rozwiązywania zadania jest narzucany przez wartość bezwzględną? 

Tak, oraz przez to, że zawiera zarówno "x" jak i parametr "a".

Jeżeli chodzi o problemy ze zrozumieniem, pod linkiem który wskazałeś znajduje się rozwiązanie tego zadania wraz z wyjaśnieniem.
Który fragment jest dla ciebie niezrozumiały? Na którym etapie tego rozwiązania pojawia się problem?