KlaudiaN 325 wyśw. 26-11-2022 19:24

2020L.4



Prosiłabym o wyjaśnienie każdego z stwierdzeń. Nie wiem też jak można wyznaczyć prędkość jaką się poruszały. 
kulki Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 27-11-2022 17:22

1 - jest to fałsz, ponieważ na każdą kulkę działa przed zderzeniem co prawda jakaś siła, która powoduje jej przyspieszanie (jest to siła Coulomba), ale ta siła nie jest w przypadku obu kulek stała co do wartości - wartość siły Coulomba zależy przecież od odległości oddziałujących ze sobą ciał, a ta ciągle się zmniejsza, więc ciągle wzrasta także wartość tychże sił, a zatem kulki poruszają się przed zderzeniem ruchem przyspieszonym, ale niejednostajnie.

2 - po zderzeniu zgodnie z treścią kulki są obojętne elektrycznie, a zatem nie oddziałują już na siebie żadnymi siłami. Z I zasady dynamiki wiemy, że jeśli na ciało nie działają żadne siły, to ciało to spoczywa lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym i tak właśnie jest w tym przypadku. A zatem drugie zdanie jest prawdziwe.

3 - prawda. Wiemy, że na każdą z kulek działała siła o takiej samej wartości. A zatem przyspieszenie uzyskiwane przez kulkę A było 3 razy większe niż to uzyskiwane przez kulkę B (bo ma 3 razy mniejszą masę, a przyspieszenie to a = F/m). A zatem zgodnie z np. definicją przyspieszenia, czyli a = deltav/deltat, zauważamy, że w każdym odcinku czasu deltat, przyrost predkości kulki A był 3 razy większy niż kulki B, stąd w każdej chwili przed zderzeniem prędkość kulki A była 3 razy większa niz kulki B (za wyjątkiem chwili początkowej gdy obie predkości były zerowe, co wg mnie powinno być doprecyzowane w tym zdaniu).

4 - zderzenie sprężyste to takie, w którym sumaryczna Ekin obu ciał się nie zmienia. Ponieważ w zderzeniu zawsze ponadto musi być spełniona zasada zachowania pędu, to faktycznie jeśli doszło do zderzenia sprężystego, to musiało być tak, że obie kulki zachowały wartości swoich prędkości z chwili tuż przed zderzeniem, ale zmieniły sie ich zwroty.