natex 352 wyśw. 06-12-2022 16:16

Optyka, soczewki

Przedmiot umieszczono w odległości 11 cm przed dwuwypukłą soczewką wykonaną z materiału o współczynniku załamania 1,26. Promienie krzywizny tej soczewki wynoszą 7 cm i 10 cm. W jakiej odległości od przedmiotu powstanie jego obraz oraz jakie będą jego cechy?  Powierzchnię o promieniu 7 cm następnie posrebrzono. Oblicz zdolności skupiające soczewki przed i po posrebrzeniu.


Jakie cechy będzie miał obraz danego przedmiotu? I co w momencie, gdy zostaje posrebrzone? 


fizyka optyka soczewki Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 07-12-2022 10:40

Na początku trzeba obliczyć ogniskową naszego układu soczewek, robi się to w tej sytuacji ze wzoru: 1/f = (n - 1)*(1/R1 + 1/R2), gdzie f to ogniskowa, n to współczynnik załamania szkła soczewki, R1 i R2 to promienie krzywizn soczewki. Z tego wzoru wyliczymy zatem f = 15,837 cm (w przybliżeniu). Teraz należy wrzucić to do równania soczewki: 1/f = 1/x + 1/y, mamy x (odległość przedmiotu od soczewki) i z tego równania wyliczymy y, czyli odległość obrazu od soczewki. Powinno wyjść, że y < 0, a to oznacza, że obraz będzie pozorny. Powinno również wyjść, że |y| > x, a zatem obraz będzie powiększony, w tej sytuacji będzie również prosty (w sumie jeśli w soczewce skupiającej powstaje obraz pozorny, to zawsze jest on prosty i powiększony). Odległość obrazu od przedmiotu to będzie różnica |y| - x, bo obraz pozorny przy użyciu soczewki skupiającej powstaje po tej samej stronie co przedmiot.

Zakładam, że posrebrzenie sprawia, że dana powierzchnia staje się powierzchnią, która nie przepuszcza już światła, ale staje się ona zwierciadłem, które to zwierciadło światło odbija. Więc po posrebrzeniu mamy zwierciadło o promieniu 7 cm.



natex 08-12-2022 15:55

więc odległość obrazu od soczewki to w końcu y czy ta różnica y-x?


s.gugula 09-12-2022 13:04

|y| - x to będzie odległość obrazu od przedmiotu i o to nas pytają w tym zadaniu. Ja niestety omyłkowo w moim poprzednim komentarzu napisałem, że jest odległość obrazu od soczewki, co nie jest prawdą, bo odległość obrazu od soczewki to jest po prostu samo y. Poprawiłem to już w moim poprzednim komentarzu (podkreślone słowo zostało podmienione i teraz jest już ok). Bardzo przepraszam za tę pomyłkę, myślałem dobrze, a napisałem co innego.



natex 10-12-2022 21:13

A w jaki sposób teraz obliczyć zdolności skupiające tego nowopowstałego zwierciadła?


s.gugula 11-12-2022 13:31

To zależy od tego, która strona tej powierzchni o promieniu 7 cm została posrebrzona, a to jak widzę nie zostało doprecyzowane. I jak rozumiem teraz należy przyjąc, że po posrebrzeniu bierzemy pod uwagę po prostu krzywiznę o promieniu 7 cm, która stanowi zwierciadło. W przypadku zwierciadła sferycznego, jego ogniskowa jest równa połowie promienia krzywizny, więc f = 3,5 cm, przy czym będzie to dodatnia wartość jeśli posrebrzymy wklęsłą część powierzchni (powstanie wtedy zwierciadło skupiające), natomiast jeśli posrebrzymy wypukłą powierzchnię, to f = -3,5 cm (zwierciadło rozpraszające). No a zdolność skupiająca to w obu przypadkach Z = 1/f (i tu znów wyjdzie albo dodatnia albo ujemna).