Suwak dzieli nam po prostu ten długi opornik na dwa oddzielne oporniki, z których jeden to będzie opornik (a ściślej rzecz ujmując drut oporowy zgodnie z treścią zadania) o długości l1, a drugi o długości l2. Należy tutaj pamiętać jeszcze, że opór takiego drutu oporowego jest wprost proporcjonalny do jego długości (z zależności R = ro*l/S), a zatem jeśli np. suwak podzieli ten drut oporowy na dwie równe części, to ich długości będą takie same (l1 = l2) i ich opory również.
No i teraz pp1) to zwyczajne wykorzystanie I prawa Kirchhoffa, w pp2) trzeba po prostu troszkę pokombinować (warto wykorzystać tu również np. II prawo Kirchhoffa). W pp3) trzeba obliczyć wartość Rx wiedząc, że mostek jest zrównoważony, a potem wykorzystać jeden ze wzorów na moc, który podawaliśmy sobie na zajęciach.
W razie dalszych pytań proszę oczywiście śmiało pytać :)
Prośba o udzielenie pomocy została wysłana. Jeżeli post nie otrzyma odpowiedzi społeczności w ciągu dwóch dni, pomoc zostanie udzielona przez zespół Szkoły Maturzystów.
Suwak dzieli nam po prostu ten długi opornik na dwa oddzielne oporniki, z których jeden to będzie opornik (a ściślej rzecz ujmując drut oporowy zgodnie z treścią zadania) o długości l1, a drugi o długości l2. Należy tutaj pamiętać jeszcze, że opór takiego drutu oporowego jest wprost proporcjonalny do jego długości (z zależności R = ro*l/S), a zatem jeśli np. suwak podzieli ten drut oporowy na dwie równe części, to ich długości będą takie same (l1 = l2) i ich opory również. No i teraz pp1) to zwyczajne wykorzystanie I prawa Kirchhoffa, w pp2) trzeba po prostu troszkę pokombinować (warto wykorzystać tu również np. II prawo Kirchhoffa). W pp3) trzeba obliczyć wartość Rx wiedząc, że mostek jest zrównoważony, a potem wykorzystać jeden ze wzorów na moc, który podawaliśmy sobie na zajęciach. W razie dalszych pytań proszę oczywiście śmiało pytać :)