Michał 228 wyśw. 14-12-2022 20:00

2019.10.1 str. 107

Brak opisu.


Dzień dobry. Nie wiem jak zrobić to zadanie. 

Próbowałem obliczyć Wcałk ze wzoru |Wcałk| = |Qpobr| - |Qodd|, a żeby to zrobić, to zobaczyłem, że |Qpobr| dotyczy przemian 1-2 i 2-3, a |Qodd| dotyczy przemian 3-4 i 4-1.

I żeby obliczy te Qpobr i Qodd, to chciałem obliczyć Q w każdej reakcji ze wzorów deltaU = Q + W i deltaU = n * cv * deltaT, a następnie odpowiednio je dodać i obliczyć Wcałk. 

Tylko nie wiem skąd wziąć 's' w cv (cv=sR/2), bo n i R się skracają z rozpisaną deltą T i zostaje samo s.


Nie jestem też pewien jak obliczyć wartość bezwzględnej pracy siły parcia podczas rozprężania, bo wydaje mi się, że gdy gaz się rozpręża (tu ciśnienie spada w przemianie 3-4) to deltaV = 0 więc W=0.


Proszę o pomoc


fizyka termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-12-2022 20:34

Przede wszystkim to nie trzeba obliczać tego w taki sposób jaki Ty sobie założyłeś, ale o tym napisze na koniec, bo oczywiście Twój sposób też jest ok. Faktycznie nie wiemy ile wynosi s, bo nie wiemy ilu atomowy jest gaz, ale to nic. Po prostu te ciepła, które wyliczysz będą zależne od s. I teraz kwestia pracy siły parcia podczas rozprężania - wspominałem na zajęciach o tym, że CKE pisząc rozprężanie bardzo często ma na myśli właśnie nie zmianę ciśnienia (tak jak formalnie powinno to być), a zmianę objętości - więc w tej sytuacji chodzi im o przemianę 2-3 i tam oczywiście ta praca zerowa nie jest. No i tę pracę możesz obliczyć właśnie np. z I zasady termodynamiki i np. wiedząc, że deltaU = n*cv*deltaT oraz wykorzystując odpowiedni wzór na ciepło (które sam już wcześniej zapisałeś. Ta praca w przemianie 2-3 też wyjdzie Ci zależna od s, dzięki czemu jak policzysz stosunek pracy Wcałk do tej pracy w przemianie 2-3, to s się skróci. Stosunek powinien wyjść równy 3/4.

Natomiast teraz wrócę do tego jak można to błyskawicznie obliczyć prawie bez obliczeń. Mianowicie, warto pamiętać, że pracę w danej przemianie zawsze można policzyć jako pole pod wykresem danej przemiany w układzie p(V). Więc praca w przemianie 2-3 to pole pod wykresem tej przemiany, czyli 12 takich małych prostokątów. Z kolei praca Wcałk wykonana w jednym cyklu przemian to tak jak wspominaliśmy na zajęciach pole figury ograniczonej przemianami cyklu, czyli tu Wcałk = 9 małych prostokątów. I teraz wystarczy policzyć stosunek tych prac i dostajemy 3/4.


Michał 14-12-2022 23:37

Ok, dziękuję bardzo :)


Michał 15-12-2022 19:05

Tylko, że patrząc do odpowiedzi widzę, że odpowiedzią poprawną powinna być odpowiedź B (2/5), a my dostaliśmy odpowiedź D (3/4). 


s.gugula 16-12-2022 09:26

Oops, wygląda na to, że wkradł się błąd w edycji książki - poprawną odpowiedzią jest D a nie B, bardzo przepraszam za tę pomyłkę w książce. Można się nawet upewnić, że D jest poprawną odpowiedzią patrząc na kryteria podane przez CKE, np. tu: https://arkusze.pl/maturalne/fizyka-2019-maj-matura-rozszerzona-odpowiedzi.pdf

Sorrki jeszcze raz za tę niedogodność.