Gracjan 329 wyśw. 04-01-2023 19:17

Zadanie 4 strona 356



Objaśnij mi ktoś w jaki sposób działa reguła prawej dłoni a w konsekwencji jak rozwiązać te zadanie bo nie rozumiem tego
Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 04-01-2023 21:12

W tym zadaniu rządzi przede wszystkim reguła Lenza, czyli skrótowo - efekt przeciwdziała przyczynie. Na tej podstawie w przypadku A stwierdzamy, że skoro przyczyną indukcji jest przysuwanie magnesu do zwojnicy, to efekt musi jej przeciwdziałać, czyli pole magnetyczne wytworzone przez zwojnicę, przez którą popłynie indukowany prąd, musi próbować odpychać zbliżający się magnes, zatem biegun nowo wygenerowanego pola magnetycznego z prawej stronie zwojnicy musi być biegunem S (z lewej będzie zatem N). Stąd odpowiedź S i odpychany w 4.2. Na tej podstawie można stwierdzić jaki będzie płynął w tej zwojnicy prąd, czyli odpowiemy na pytanie 4.1. I tu faktycznie w grę wchodzi reguła prawej dłoni, tyle że teraz wiemy już jakie jest pole magnetyczne, a musimy stwierdzić jak płynie prąd, czyli jedziemy trochę od drugiej strony. I teraz jeśli po prawej jest S, po lewej N, to oznacza to, że wektor indukcji wewnątrz zwojnicy jest zwrócony w lewo. I teraz możemy wykorzystać tę alternatywną wersję reguły prawej dłoni, tzn. układam kciuk prawej dłoni tak jak zwrócony jest wektor indukcji, czyli w lewo, a zgięte palce prawej dłoni powiedzą mi jak płynie prąd przez zwoje zwojnicy. A zatem jeśli to zrobię, to wyjdzie mi, że przez te fragmenty zwojów, które są bliżej nas prąd będzie płynął w górę.

Jeśli chodzi o 4.3, to też najpierw w grę wchodzi reguła Lenza. Wiemy, że w zwojnicy po prawej przez fragmenty zwojów bliższe nas prąd płynie w dół (od plusa do minusa), czyli z prawej jest biegun N, a z lewej S. W zwojnicy lewej prąd płynie tak, że z lewej jest N, a z prawej S (znowu reguła prawej dłoni, jak w poprzednim przypadku). Czyli zwroty pól magnetycznych są przeciwne, a to oznacza, że strumień  indukcji pola magnetycznego wytworzonego przez prawą zwojnicę przechodzący przez zwoje lewej zwojnicy musiał się zwiększać (wiemy to z reguły Lenza), więc prąd płynący przez prawą zwojnicę musiał się zwiększać, więc suwak był przesuwany w lewo (wtedy opór maleje i prąd w istocie rośnie). Punkt 4.4 został wyjaśniony w jednym z poprzednich zdań już wcześniej ;)

W razie dalszych pytań proszę śmiało pytać.