Gracjan 334 wyśw. 08-01-2023 17:34

2021.5.1



Dlaczego jak robie regułę 3 palców to wychodzi mi że Siła Elektrodynamiczna powinna iść w górę a idzie w prawo, a co za tym idzie dlaczego Natężenie nie idzie w górę a w dół. I kiedy rozpoznać kiedy użyć Reguły Lenza?


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 09-01-2023 12:35

Hmm, najprawdopodobniej błędnie używasz reguły trzech palców albo bierzesz do niej nie te wektory lub nie w takiej kolejności co trzeba. Ale żeby to rozstrzygnąć, to musiałbyś dokładnie opisać jak ją tutaj zastosowałeś i wtedy możemy się temu przyjrzeć. Natomiast w kwestii tego jak poprawnie należałoby sobie z tym poradzić, to po pierwsze faktycznie należy tutaj rozpocząć od reguły Lenza. Mamy bowiem zmieniającą się powierzchnię "ramki", przez którą przebijają się linie pola magnetycznego, więc zmienia się strumień indukcji, więc na pewno dojdzie do zjawiska indukcji elektromagnetycznej (co zresztą sugerują nam twórcy pisząc o pojawiającej się sile elektrodynamicznej). Reguła Lenza mówi, że efekt ma przeciwdziałać przyczynie, a zatem siła elektrodynamiczna (efekt) działająca na poprzeczkę musi przeciwstawiać się przyczynie, którą był ruch poprzeczki w lewo. Więc wykorzystując regułę Lenza idziemy z tym niejako od tyłu i wiemy, że efektem musiało być pojawienie się siły elektrodynamicznej zwróconej w prawo. Stąd taki jej zwrot w odpowiedziach. I dopiero teraz, wiedząc już jak zwrócona ma być siła elektrodynamiczna, stosując np. regułę trzech palców wyznaczamy kierunek przepływu prądu przez poprzeczkę. Czyli palec wskazujący będzie wskazywał kierunek przepływu prądu przez poprzeczkę, palec środkowy układamy tak jak wektor B (do nas), a kciuk ma wskazywać siłę elektrodynamiczną (w prawo). Wyjdzie nam, że palec wskazujący musi wskazywać w górę - czyli przez poprzeczkę prąd będzie płynął w górę, czyli przez amperomierz, który znajduje się po przeciwnej stronie ramki prąd będzie płynął w dół i dokładnie tak to jest przedstawione w odpowiedziach. W razie dalszych pytań pisz śmiało.


Gracjan 10-01-2023 00:33

Ale skoro wychodzi nam Natężenie skierowane w górę to stwierdzamy że przez amperomierz prąd będzie płynął w drugą stronę ze względu na to że nie znajduje się w polu magnetycznym czy dlaczego? I rozumiem że możemy tutaj użyć też regułę prawej dłoni?

A reguła trzech palców w takim sposób, że kciuk u lewej dłoni wskazuje siłę, a palec wskazujący jako B i środkowy jako prąd lub prędkość to prawidłowa zależność czy się mylę?


s.gugula 10-01-2023 02:03

Co do prądu to przyczyna jest prozaiczna - prąd płynie po prostu w zamkniętym obwodzie (poprzeczka, górna szyna, prawa część z amperomierzem i dolna szyna), więc jeśli płynie w górę przez poprzeczkę to oznacza to, że w całej tej pętli płynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, więc przez amperomierz musi płynąć w dół - zawarłem to na rysunku poniżej, kierunek przepływu prądu zaznaczyłem fioletowymi strzałkami.

Zaś co do reguły trzech palców to w niej używamy prawej, a nie lewej dłoni ;) na naszej grupie FB wrzuciłem suplement, w którym opisana jest ta reguła (oraz inne), więc na pewno warto tam zajrzeć. W przypadku reguły trzech palców będzie to wyglądało dokładnie tak jak opisałem to w poprzednim komentarzu, pod jego koniec - czyli palec środkowy jak wektor B, kciuk tak jak siła, a palec wskazujący to kierunek przepływu prądu.


Gracjan 10-01-2023 15:30

OK już wszystko rozumiem, dziękuje


s.gugula 10-01-2023 18:51

Nie ma sprawy :)


Michał 14-01-2023 12:50

A mam pytanko do wyznaczania kierunku prądu.

Czy dobrze rozumiem, że zgodnie z regułą Lenza, jeżeli wzrasta nam tu strumień indukcji magnetycznej to wektor indukcji Bind będzie ze zwrotem za rysunek (ze zwrotem przeciwnym do Bzew) i wtedy zgodnie z regułą prawej dłoni wyznaczamy kierunek przepływu prądu tak, że kciuk pokazuje Bind?


s.gugula 14-01-2023 13:36

Tak, jak najbardziej możemy tak do tego podejść i wtedy również dostajemy dobry kierunek przepływu prądu indukowanego :)


Michał 14-01-2023 15:45

Ok, dziękuję :)