Czy w odpowiedziach nie ma przypadkiem błędu, np w zadaniu 6.1?
A drugie pytanie to dlaczego w 6.3 maksymalna wartość energii potencjalnej sprężystości ciężarka jest większa niż całkowita energia w ruchu harm.?
ok teraz też już widzę że w 6.1 nie ma błędu - to moje błędne rozumowanie.
6.3 już jasne, dziękuję <3
Przeliczyłem to jeszcze raz i nie widzę błędu w 6.1 - chyba, że czegoś nie dostrzegam? Jeśli możesz to daj znać konkretnie o jaki błąd Ci chodzi :)
Co do 6.3, to zauważmy, że mamy do czynienia z ruchem ciężarka na sprężynie, ale drgającym w pionie. Całkowita energia wyrażona przez wzór z karty w takiej sytuacji to Ec = 0,5*m*w^2*A^2, a pamiętając, że k = mw^2, to dostajemy oczywiście Ec = 0,5*k*A^2. Natomiast w sytuacji drgań w pionie na sprężynie, maksymalna wartość energii potencjalnej sprężystości jest w punkcie, w którym sprężyna jest najbardziej odkształcona, czyli w tym przypadku będzie to najniższe położenie. Energię potencjalną sprężystości w przypadku gdy sprężyna jest wydłużona o x zawsze możemy obliczyć jako Eps = 0,5*k*x^2. I teraz zauważmy, że w najniższym położeniu wydłużenie sprężyny x jest większe niż A (bo jest to początkowe wydłużenie wynikające z samego zawieszenia ciężarka, czyli x0 plus jeszcze sama amplituda A, co łącznie daje x0 + A). A zatem Eps w dolnym polożeniu to Eps = 0,5*k*(x0 + A)^2 i jak widzimy jest to wartość większa niż Ec = 0,5*k*A^2.