AleksanderJanic 195 wyśw. 05-02-2023 12:11

52.6



Proszę o narysowanie tej sytuacji(jak te siły działają na to ciało) i wskazówkę, co do ostatniego podpunktu.


pyłek Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 05-02-2023 14:22

Polecenie jest wg mnie trochę dziwne napisane (konkretnie ostatnie w nim zdanie), ale ja rozumiem to tak, że w kierunku pionowym (tu raczej nie ma wątpliwości) na pyłek działają dwie siły, które się równoważą - pionowo w dół ciężar i pionowo w górę siła oporu. Natomiast jeśli chodzi o kierunek poziomy, to zakładając, że faktycznie wartość prędkości pyłku już się ustaliła, to w stronę jednej płytki będzie działała na niego siła elektryczna, a w stronę drugiej płytki równoważąca ją siła oporu. Czyli coś takiego jak na rysunku poniżej (założyłem, że pyłek jest naładowany dodatni, ale nie ma to znaczenia):

No i teraz jeśli chodzi o ostatni podpunkt, to znając czas i drogę przebytą przez pyłek w kierunku poziomym, możemy obliczyć jego prędkość, stąd znając współczynnik proporcjonalności (policzony w a)) możemy policzyć siłę oporu Fop2, stąd Fel i stąd ładunek pyłku (bo wcześniej możemy też obliczyć natężenie pola elektrycznego na podstawie tego, że znamy napięcie i odległośc między płytkami).