MADI 672 wyśw. 18-02-2023 21:12

MATURA 2022 czerwiec CKE



Nie rozumiem czemu tutaj wektor natężenia pola elektrycznego jest do środka okręgu skierowany, oraz czemu w zadaniu 7.2 jest odpowiedź B.(tak jest w odpowiedziach) Z góry dziękuję za odpowiedź :) MATURA CZERWIEC 2022 CKE


matura Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 19-02-2023 14:24

Skoro ładunek elektryczny dodatni krąży po okręgu wokół innego ładunku elektrycznego, to musi to oznaczać, że działa na ów krążący ładunek jakaś siła pełniąca rolę siły dośrodkowej - będzie to oczywiście siła przyciągania elektrycznego między tymi dwoma ładunkami. A zatem siłą działająca na ładunek dodatni jest zwrócona do wnętrza okręgu. Tymczasem natężenie pola elektrycznego dla ładunku dodatniego ma taki sam zwrot jak siła elektryczna działająca na ten ładunek (zgodnie z definicją natężenia: E = F/q), więc natężenie również ma zwrot do wnętrza okręgu.

7.2: odpowiedź jest związana z tym o czym napisałem powyżej - mianowicie rolę siły dośrodkowej (Fd = mv^2/r) pełni siła oddziaływania elektrycznego (Fel = k*q1*q2/r^2). A zatem możemy wartości tych sił przyrównać do siebie: mv^2/r = k*q1*q2/r^2. Jeśli wyliczymy stąd prędkość to dostajemy: v^2 = k*q1*q2/r*m, a zatem po spierwiastkowaniu dostajemy: v = pierwiastek(k*q1*q2/r*m), czyli faktycznie zależność prędkości od promienia r jest taka jak w odpowiedzi B.


Julia 28-12-2023 20:13

Ja za to nie rozumiem z czego wynika odpowiedź 2 G.


s.gugula 28-12-2023 20:28

Odpowiedź do drugiego pytania w podpunkcie drugim bierze się z przeprowadzenia analogicznego postępowania jak w przypadku pierwszego z tych pytań, tyle, że teraz cząstka poruszająca się po okręgu znajduje się w polu magnetycznym a nie elektrycznym. A zatem tym razem rolę siły dośrodkowej nie pełni już siła elektryczna, ale siła Lorentza. A zatem w tym przypadku przyrównujemy do siebie wartość siły dośrodkowej (Fd = mv^2/r) oraz wartośc siły Lorentza (Fl = q*v*B). Dostajemy zatem: mv^2/r = q*v*B, skracamy po jednym v i dostajemy: mv/r = q*B. Stąd możemy wyznaczyć v: v = q*B*r/m. Widzimy zatem, że v jest w istocie wprost proporcjonalne do r, stąd odpowiedź G.