wojtylqa 208 wyśw. 25-02-2023 20:51

Zz.193.5



Dlaczego w zadaniu 193.5 bierzemy pod uwagę drugą prędkość kosmiczną skoro gdybyśmy sprawdzili to dla pierwszej czyli pierwszej orbity kołowej po której będzie krążyło ciało, jeśli ciało ją osiągnie to przecież nie spadnie z powrotem na kometę. 

Tego nie rozumiem, a oprócz tego to coś jest chyba nie tak bo jeśli przyjmiemy założenie że kometa jest sferycznie symetryczna to wysokość obliczona ze wzoru na 1 prędkość kosmiczną wychodzi mniejsza niż 2km czyli promień maksymalny, czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa 


I prędkość kosmiczna II prędkość kosmiczna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 25-02-2023 22:23

Nie wiem czy do końca rozumiem pierwsze pytanie, ale postaram się odpowiedzieć. Mianowicie, to że obiekt wystrzelone z powierzchni jakiegoś ciała osiągnie i przekroczy jego pierwszą prędkość kosmiczną wcale nie oznacza, że na pewno będzie on poruszał się wokół tego ciała. Więc w tym przypadku to, że przekroczyliśmy pierwszą prędkość kosmiczną nic nam tak naprawdę nie mówi, należy sprawdzić czy przekroczyliśmy drugą prędkość kosmiczną i w istocie tak tu jest.

Co do drugiej kwestii, to nie możemy sobie tu zwyczajnie założyć, że kometa jest sferycznie symetryczna, bo w treści wyraźnie jest powiedziane, że tak nie jest. Ale gdyby faktycznie tak było i wysokość takiej orbity w istocie wyszłaby mniejsza niż promień takiej komety, to oznaczałoby to oczywiście, że coś jest nie tak w obliczeniach ;)