PawełS 309 wyśw. 03-03-2023 15:12

2016.s.10



Ktoś mi powie co w treści wskazuje, że jednak chodzi o kombinacje a nie wariacje bez powtórzeń?


Matura Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
MaciejJ 03-03-2023 18:46

Hej, kombinacje stosujemy gdy nie interesuje nas kolejność, a wariacje bez powtórzeń gdy kolejność jest ważna. W tym zadaniu nigdzie nie jest napisane, że losujemy je (kule) jedna po drugiej i coś z tego wynika dalej..(czyli że kolejność jest ważna), jest jedynie napisane że losujemy 3 kule, w domyśle wsadzamy rękę do urny, wyciągamy trzy kule i patrzymy jakie one są. Często(lub prawie zawsze) w tych zadaniach jeśli nie ma NIC napisanego na temat kolejności, to jest to losowanie w którym kolejność nie jest ważna.

Mam nadzieje że trochę objaśniłem, jakby coś było niejasne to pytaj! :)


PawełS 04-03-2023 10:58

Tylko dlaczego napisali bez zwracania? 

Jak czytam "z tej urny losujemy bez zwracania 3 kule" to w głowie mam że 1 na 20 sp. 2 na 19sp. i 3 na 18sp. a nie losujemy jednocześnie 3 kule... Czy jeśli kolejność będzie ważna to w takim zadaniu będą jakieś zwroty w stylu "losujemy kolejno 3 kule bez zwracania" a tak domyślnie przyjmowować że losujemy 3 jednocześnie mimo, że w treści nie jest to napisane?


MaciejJ 04-03-2023 12:39

Hej, generalnie jeśli w zadaniu jest napisane, że losujemy bez zwracania to kolejność nie jest ważna (kombinacja), CHYBA ŻE autor narzuca nam kolejność w losowaniu, w jakiś sposób wymusza że jest ona istotna. Wtedy oczywiście ją uwzględniamy.

Może poniższy schemat to lepiej zobrazuje:

losowanie ze zwracaniem --> kolejność istotna ;

losowanie bez zwracania --> kolejność nieistotna

                                lub --> kolejność sztucznie narzucona


jarosinski 05-03-2023 14:35

Fakt, autor zadania mógł się nieco bardziej postarać i dodać chociażby słowo "jednocześnie". Wtedy nie byłoby wątpliwości. Pamiętajmy także o tym, że o tym czy kolejność jest ważna czy nie decyduje efekt losowania. Czyli czy po zamianie elementów mamy ten sam efekt czy inny.