Ailo 724 wyśw. 13-03-2023 14:27

Aksjomat 2022 arkusz I z. 10



Dzień dobry, w jaki sposób oblicza się ilość takich najkrótszych dróg? W odpowiedziach podano, że np ilość najkrótszych dróg z A do B do: 8+5 po 5, ale nie rozumiem za bardzo z czego to wynika. Jeśli ktoś rozumie ten sposób rozumowania to będę wdzięczny za wytłumaczenie :)


matura matematyka kombinatoryka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
PawełS 15-03-2023 16:15

Hmm nie wiem czy do końca o ten sposób chodziło ale to analogiczny sposób do podobnego zadania z informatora polega on na tym, że każda najkrótsza droga musi przejsc przez 1 z tych punktów a następnie zlicza się możliwości przejścia od tego punktu do końca

stosujemy kombinacje z tego powodu że gdybyśmy np rozpisali z A do C to będzie

GGGGGP, GGGGPG, GGGPGG, GGPGGG, GPGGGG, PGGGGG, gdzie G to w góre a P w prawo




Ailo 15-03-2023 17:58

@PawełS a z czego wynika, że np z punktu A do D dojdziemy na (6po4)*(2po2) sposobów? Wydaję mi się, że zaczynam to łapać, ale ciężko mi to sobie unaocznić


PawełS 15-03-2023 20:29

Z punktu A do D musimy wykonać 6 ruchów z czego 4 w góre i 2 w prawo

czyli na 6 możliwości ruchu  obsadzam (6 po 4) w góre na pozostałe 2 (2 po 2) w prawo 

można by było to też zapisać w ten sposób:

GGGGPP czyli 6!/(4!* 2!) 

zauważ że ta zasada tyczy się każdego przypadku w zadaniu

np: jak już dojdziemy z A do D to do B mamy 7 możliwości ruchu z czego trzeba pójść 6 w prawo i 1 w góre

czyli obsadzam (7po6) w prawo (1po1) w góre

można by było to też zapisać w ten sposób:

PPPPPPG czyli 7!/6!

a że wszystko tyczy się jednej ścieżki od A przez D do B to wszędzie jest mnożenie.

=>

(6po4)*(2po2)*(7po6)*(1po1)

lub inaczej

[6!/(4!*2!)]*(7!/6!)

Jak coś edytowałem poprzednie zdjęcie bo wkradły mi się błędy obliczeniowe ale to już tylko związane z obliczaniem tych kombinacji teraz już jest wszystko ok


Ailo 16-03-2023 00:51

@PawełS  dobra już rozumiem, brakowało mi tej jednej informacji jak liczy się tą ilość możliwości ale już wszystko rozumiem, dzięki wielkie za bardzo dogłębne wytłumaczenie! :))