JŚw 206 wyśw. 30-03-2023 18:37

ARKUSZ III Zad 1



Witam,
Mam porblem z rozwiązaniem powyższego zadania przez trudność w prawidłosym podstawieniu twierdzenia cosinusów. Z twierdzenia pitagorasa wykazałem, że kąt NML jest kątem prostym, więc NL = 2R. Kąt LKN też jest kątem prostym, ale gdy wyliczam z pitagorasa bok KN a następnie podstawiam wszytskie wartości do twierdzenia cosinusów dla kąta KNM i MLK to wychodzą mi całkowicie inne wyniki jak w rozwiązaniu. Byłbym bardzo wdzięczy za pomoc i porady, jak dobrze rozpocząć to zadanie, bo wstawienie do układu równań twierdzeń cos i dalsze działanie nie jest tak problematyczne.


Matura Arkusze Planimetria Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
natalcia 30-03-2023 22:35

Cześć! Pan Łukasz informował na grupie na facebooku, że do treści zadania wkradł się błąd. To nie NL ma wynosić 5/sqrt7 tylko NK. Jednak po tej zmianie wynik wciąż nie jest poprawny moim zdaniem, mi wychodzi (-2/sqrt30)/7.


JŚw 31-03-2023 13:17

Dzięki wielkie, nie zwróciłaem uwagi, że w tym poście też jest wspomniane to zadanie. Też mi wychodzi ostatecznie taki sam wynik jak Tobie wiec może rzeczywiście jest coś na rzeczy w zadaniu. Dzięki jeszcze raz :)


natalcia 01-04-2023 17:38

Nie ma problemu. Cieszę się, że mogłam pomóc :D. Miłego dnia!!