zoevvo 162 wyśw. 07-04-2023 07:53

arkusz V zad. 12 fizyka

12.1 str. 77

Zakładając, że w zbadanej obecnie próbce (..) Wynik podaj w latach 


Hej, mam problem z rozwiązaniem równania z logarytmem: 

t= 5700 lat • log1/2(1/40) 

chodzi o log o podstawie 1/2 z 1/40 na kalkulatorze naukowym nie mogę znaleźć funkcji która liczyłaby log o podstawie innej niż 10 (ale jeśli to możliwe to proszę o wyjaśnienie jak to zrobić) lub jakiś inny sposób :) 

Dziękuję! 


fizyka arkusze Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 07-04-2023 13:29

Hmm, z tego co się właśnie zorientowałem to faktycznie niektóre kalkulatory naukowe mogą nie mieć możliwości policzenia logarytmów o dowolnych podstawach, a warto zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z komunikatem CKE takie obliczenie może się pojawić na maturze z fizyki: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20221010%20E8_EM_23%20Komunikat%20o%20przyborach%20FIN_aktualizacja_1.pdf

W tej sytuacji widzę dwa wyjścia, jedno to zaopatrzyć się w kalkulator, który takie obliczenie może przeprowadzić. Drugim wyjściem jest zastosowanie np. zmiany podstawy logarytmu, czyli logarytm o jakiejś innej podstawie zmieniasz na iloraz logarytmów o podstawie równej 10 (zgodnie ze wzorem, który znajdziemy np. w karcie wzorów z matmy, choć nie ma go w karcie z fizyki) i wtedy te logarytmy liczysz już z wykorzystaniem Twojego kalkulatora naukowego.