Gabi 233 wyśw. 23-04-2023 10:24

Arkusz 1 zad 3.1

Zadanie 3.

Zbiornik z pewnym lekkim gazem połączono z odpowiednio wygiętą rurką zawierającą rtęć, tak że sama rurka była od góry otwarta (patrz rysunek poniżej). Różnica wysokości rtęci w obu ramionach rurki jest równa 24 cm. Gęstość rtęci wynosi 13 530 kg/m^3, a ciśnienie atmosferyczne jest równe 1000 hPa.

Zadanie 3.1.

Oblicz ciśnienie gazu znajdującego się w zbiorniku.


(niestety nie chce mi się wkleić zdjęcie, więc nie mam jak pokazać rysunku)


Zastanawiam się, czemu tutaj w rozwiązaniu korzysta się (chyba) z prawa Pascala (że na tej samej wysokości będą te same ciśnienia), kiedy nie jest to zamknięty pojemnik ani jedna ciecz. Sama zrobiłam to zadanie tak samo i wiele innych podobnych analogicznie liczyłam, ale teraz analizując te zadania mi to nie pasuje. Chyba, że się mylę co do korzystania z prawa Pascala.


fizyka arkusze maturalne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 23-04-2023 20:00

To, że pojemnik nie jest zamknięty to w ogóle nie przeszkadza w tym, żeby skorzystać z prawa Pascala, należy wtedy jedynie pamiętać o tym, że przyrównując jakieś dwa ciśnienia należy jeszcze uwzględniać ciśnienia gazów znajdujących się ponad cieczą (tu są to odpowiednio poszukiwane ciśnienie gazu i ciśnienie atmosferyczne po drugiej stronie). A jeśli chodzi o ciecz, to jak najbardziej mamy tu do czynienia przecież tylko z jedną cieczą - jest nią w tym zadaniu rtęć. Nie ma tu zatem żadnych przeciwskazań co do tego by stosować prawo Pascala. Oczywiście w razie dalszych pytań proszę śmiało pisać :)


Gabi 23-04-2023 20:26

Super, już wszystko rozumiem, dziękuję pięknie!


s.gugula 23-04-2023 20:28

Nie ma sprawy ;)