Vlad.s21 157 wyśw. 01-05-2023 18:28

ZZ.170



Witam, na lekcji nr. 24 była mowa o tym, że do obliczenia częstotliwości z jaką elektron obiega jądro możemy użyć 2 metod:

- Wykorzystanie II postulatu Bohra (jest w odpowiedziach);

- Przyrównanie siły dośrodkowej do siły Coulomba.

Spróbowałem zrobić 2 sposobem, ale mi nie wychodzi, nie wiem dlaczego, niby wszystko ok. Czy ktoś mógłby pomóc? Tu jest moja próba rozwiązania danego zadania:


Fizyka cząstki i fale de Broglie'a Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 03-05-2023 00:02

Powinienem był od razu dodać tutaj pewną wskazówkę do tego podpunktu, mianowicie to w jaki sposób liczymy długość fali de Broglie'a - jest to bowiem rzecz, która oficjalnie wypada z tegorocznej matury, natomiast sam sposób w jaki należy do tego podejść (czyli właśnie z użyciem jednej z tych dwóch rzeczy, o których mówiłem i o których wspomniałeś w swoim pytaniu) jest jak najbardziej dla nas istotny. Przechodząc do sedna: fala de Broglie'a to inaczej fala materii, czyli niejako fala, którą możemy stowarzyszyć z jakąś materialną poruszającą się cząstką (tak jak świało, które wiemy, że jest falą możemy również potraktować jako strumień cząstek - fotonów, tak możemy podziałać również w drugą stronę - np. poruszający się elektron możemy potraktować jako falę). Długośc takiej fali de Broglie'a liczymy ze wzoru, który jest w karcie wzorów: lambda = h/p, gdzie p to pęd elektronu, który rozważamy. Możemy sobie tutaj przyjąć, że możemy ów pęd obliczyć klasycznie, więc zywczajnie będzie to iloczyn m*v. Musimy zatem najpierw obliczyć w tym zadaniu prędkość elektronu na pierwszym wzbudzonym poziomie (czyli na drugiej orbicie). I tu faktycznie należy wykorzystać albo Fel = Fdośr albo II postulat Bohra. W Twoim obliczneiu natomiast obliczasz jakąś lambdę, ale wiążesz tam ze soba dwa wzory, które dotyczą innych obiektów. v = 2*pi*r*f jest w tej sytuacji poprawnym wzorem na prędkość dla elektronu, a c = lambda*f jest również poprawnym wzorem, ale dla fotonów (dla takiego elektronu ów wzór nie jest już poprawny!), więc f w jednym wzorze i f w drugim wzorze to są inne częstotliwości, stąd obliczenie nie jest dobre. W razie dalszych pytań proszę śmiało pisać. Jednocześnie przepraszam, że od razu nie podałem tej wskazówki, bo zapewne powinna się ona tam od samego początku pojawić.


Vlad.s21 03-05-2023 16:48

Teraz rozumiem wszystko, dziękuję bardzo za wytłumaczenie!


s.gugula 03-05-2023 21:33

Nie ma sprawy :)