oli 141 wyśw. 01-05-2023 20:07

Wykresy na maturze z fizyki

1) Czy w zadaniach maturalnych z fizyki polegających na narysowaniu wykresu zależności y(x) na podstawie kilku par danych (x, y), już po naniesieniu punktów pomiarowych, zawsze należy wykreślić prostą najlepszego dopasowania lub też krzywą? 

2) Czy należy wówczas zawsze ograniczyć wykres tylko do przedziału danych z treści zadania x, czy można ekstrapolować go poza przedział wyznaczony przez dane w zadaniu (czasami np. najmniejszy dany w zadaniu x jest większy od 0, a z fizycznego punktu widzenia oczywiste jest, że wykres powinien przechodzić przez punkt (0,0) - czy wtedy należy ten wykres przedłużyć, czy nie można tak robić)?


Chciałbym dowiedzieć się jak ocenia to CKE.


wykresy matura Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 03-05-2023 00:08

1) W praktyce "laboratoryjnej" nie jest to konieczne, tzn. samo naniesienie punktów jest już tak na dobrą sprawę wykresem, jeśli faktycznie odbywa się to z wykorzystaniem np. podanych punktów pomiarowych. Natomiast patrząc na kryteria podawane przez CKE w zeszłych latach wygląda na to, że w sytuacji gdy punkty układają się w linię prostą, to wymagają oni od ucznia narysowania dodatkowo takiej prostej najlepszego dopasowania. Więc tak bym właśnie to czynił w przypadku takiego zadania. Jeśli chodzi o krzywą, to do tej pory jeśli konieczne było jej naniesienie, to CKE wyraźnie informowało o tym w treści zadania, a zatem śmiem twierdzić, że gdyby coś takiego ponownie się pojawiło, to znów pojawiło się stosowne polecenie w treści.

2) Ja bym tego nigdy nie ekstrapolował, jeśli nie jest to wyraźnie powiedziane w poleceniu czy też taka ekstrapolacja zwyczajnie nie jest potrzebna do np. wyznaczenia jakiejś wartości y dla "odległego" argumentu x. Jeśli bowiem nie jest to w ogóle potrzebne i takiej ekstrapolacji nie zrobimy to nic złego się nie stanie, a wykonując ją oczywiście może się nic nie stać, ale można się przypadkiem narazić na jakieś nieprzyjemności.