Magda 164 wyśw. 02-05-2023 04:03

2018.c.7



Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dokładniej o co chodzi w 2018.c.7? Znaczy ma być c3 i ja coś myślałam z prawem Pasacala i z ciśnieniem, wysokością, że jest niżej ten otwór, ale tak do końca jakoś moje myślenie i odpowiedź mnie nie przekonuje i zadaje pytanie, aby konkretnie zrozumieć problem. Z góry dziękuję za odpowiedź :)


hydrostatyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 03-05-2023 00:14

Ważny jest właśnie fakt, że otwór O2 jest położony niżej niż O1. Wówczas wiemy, że ciśnienie wody na wysokości otworu O2 jest większe niż na wysokości otworu O1 (mamy większe ciśnienie hydrostatyczne). A to będzie oznaczało, że woda z otworu O2 będzie wypływać z nieco większą prędkością niż z otworu O1. To z kolei sprawia, że pęd tej wody wypływającej z otworu O2 jest co do wartości większy niż pęd wody wypływającej z otworu O1. No i teraz z zasady zachowania pędu wiemy, że patrząc np. na otwór O2: wypływająca woda ma jakiś pęd w prawo, a zatem cała butla musi mieć taki sam co do wartości pęd w lewo (doznaje "odrzutu"). Analogiczna sytuacja jest w przypadku otworu O1 - wypływająca woda ma jakiś pęd w lewo, a taki sam co do wartości pęd w prawo uzyskuje butla. Wiedząc, że pęd wody wypływającej z otworu O2 jest większy niż pęd wody wypływającej z otworu O1, zauważamy, że butla doznaje "większego odrzutu" w stronę lewą, stąd odpowiedź C3.