Gracjan 152 wyśw. 15-05-2023 13:32

Tarcie



Oglądałem właśnie na yt dynamikę i zastanawia mnie dlaczego w tarciu bierzemy siłę Q-Fy?

I jak powinienem interpretować siłę w tarciu w każdym tego typu zadaniu?


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-05-2023 10:13

Bierzemy Q - Fy, ponieważ we wzorze na wartość siły tarcie widnieje iloczyn współczynnika tarcia (tu oznaczony jako grecka litera "mi", ja to nazwę u) i siły z jaką trące o siebie ciała naciskają na siebie nawzajem (Fn). A ta siła nacisku co do wartości zawsze równa jest sile reakcji R (tu została ona nazwana jako siła sprężystości podłoża Fspr). A zatem nie zawsze musi ona być równa ciężarowi danego ciała i tak właśnie jest w tym przypadku. I tak należy sobie własnie z tym radzić w ogólnym przypadku, w tarciu pojawia się bowiem siła nacisku i co do wartości ona zawsze jest równa sile reakcji podłoża, a to nie zawsze musi być siła ciężkości rozpatrywanego ciała. Innym przypadkiem gdy te dwie siły nie są sobie co do wartości równe jest np. sytuacja, w której ciało "trze" o powierzchnię, która nie jest pozioma. Wówczas ciężar ciała jest zwrócony pionowo w dół, ale siła nacisku ciała na podłoże (a co za tym idzie siła reakcji podłoża), jest prostopadła do podłoża.