KlaudiaN 152 wyśw. 15-05-2023 20:46

arkusz IX zad.3.2



Zadałam pytanie na zajęciach odnośnie tego zadania. I tutaj jest aby wyznaczyć przyspieszenie środka masy kuli. Zastanawiałam się które to będzie przyspieszenie styczne czy dośrodkowe. Ale z odpowiedzi wynika, że styczne. Tylko nie wiem czemu akurat to możemy brać do obliczeń. 
fizyka przyspieszenie środka masy kuli Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-05-2023 10:21

Dokładnie tak, jest to przyspieszenie styczne (a raczej bardziej na miejscu nazwą byłoby użycie sformułowania przyspieszenie liniowe) i musi to być tak na dobrą sprawę przyspieszenie liniowe, bo zauważmy, że środek masy kuli porusza się jedynie ruchem postępowym (po prostej równoległej do równi), nie wykonując tym samym żadnego ruchu obrotowego. I jeśli mowa jest o środku masy danego ciała, czy też ściślej rzecz ujmując jeśli mowa jest o punkcie leżącym na osi obrotu danego ciała, to taki punkt nie wykonuje żadnego obrotu, więc tym samym nie ma żadnego przyspieszenia dośrodkowego. Oczywiście jeśli pytanie byłoby np. o punkt znajdujący się na krawędzi kuli, to jak najbardziej mogłoby paść pytanie o przyspieszenie dośrodkowe takiego punktu, ale wówczas z pewnością byłoby to wyraźnie zapisane w poleceniu.