r 155 wyśw. 31-08-2023 20:54

zad. dom. 2.5



Czy stwierdzenie, w treści zadania, że "siła ciężkości jest siłą wypadkową" jest błędne? Czy to nie tak, że jeśli istnieje siła wypadkowa to przyspieszenie jest niezerowe? Wydaje mi się, że odpowiedź z książki zakłada Fw = 0, przynajmniej mi w taki sposób udało się rozwiązać to zadanie. Prosiłbym o weryfikację.

Jeszcze jedna kwestia, mówiliśmy, że wektor siły naciągu idzie wzdłuż nici i jest skierowany do punktu zaczepienia. Czy dobrze rozumiem, że siły naniesione na rysunek w odpowiedzi wynikają jedynie z III Z.D.N. (natomiast są równe co do wartości z tymi naniesionymi przeze mnie)?



dynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 01-09-2023 09:30

Stwierdzenie, że siła ciężkości jest siłą wypadkową jest błędne, bo ciężarek nie ma przyspieszenia, więc nie może działać na niego niezerowa siła wypadkowa. Jest to więc pomyłka w edycji, ale oznacza to, że musisz mieć starą wersję naszej książki, bo ten błąd został w niej poprawiony już w zeszłorocznej wersji. Zachęcam zatem do zaopatrzenia się w najnowszą wersję książki, bo w niej oprócz drobnych poprawek są także więcej innych, nowych i bardziej dopasowanych pod nową formułę maturalną zadań.

Co do drugiej części pytania to odpowiedź brzmi tak - wszystko wynika z III ZD i właśnie z faktu, że siła wypadkowa jest zerowa (co zresztą wykorzystałeś w równaniu po prawej stronie). Wyliczone przez Ciebie wartości F1 i F2 są poprawne :)