RBartosz 311 wyśw. 30-09-2023 13:51

Zad Dom 3 - Z2.2



W kryteriach jest napisane, że poprawna odpowiedź to F > T ale w treści zadania jest napisane, że ciało jest w spoczynku czyli siła wywierana na ciało chyba powinna być mniejsza bądź równa sile tarcia statycznego? Bo tak jest napisane linijke niżej, Fx musi być większe od T aby ciało było wprawione w ruch. Jest mi w stanie ktoś powiedzieć czy ja coś gdzieś zgubiłem czy to jakiś błąd 

2 pytanie to czy rozbicie sił na składowe przy rysowaniu wektorów to jest błąd?


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 30-09-2023 14:20

Skrzynia jest w spoczynku, a to oznacza, że składowa pozioma siły F (czyli Fx) równoważona jest przez siłę tarcia. Skoro zatem Fx = T, a F jest przecież większa niż Fx (bo Fx to jedna ze składowych F), to oznacza to, że F > T.

Co do rozbijania na składowe - w tej sytuacji raczej zostałoby to uznane za błąd, bo skłądowe Fx i Fy to tak naprawdę siła F - można je narysować zamiast tej siły i to będzie to samo - ale w tym przypadku siła F już jest naniesiona na rysunek, toteż lepiej ich już nie rysować, bo to tak jak byśmy narysowali ponownie tę samą siłę. Oczywiście potem do dalszego rozwiązania już takie rozrysowanie sobie można zrobić, ale w kontekście polecenia dotyczącego samego rysowania sił raczej bym tego unikał.