Bartek 109 wyśw. 08-10-2023 12:23

zadanie domowe nr 4 z.5.5

Masa rowerzysty wraz z rowerem wynosi 100kg, a sprawność silnika elektrycznego = 92%, oblicz do jakiej prędkosci silnik ten rozpędzi rower z rowerzysta, którzy byli początkowo w spoczynku, zużywając na to 5,5kJ energii. Pomiń opory ruchu.


Spróbowałem to zadanie zrobić inną metodą i gdzieś mam tu błąd ale nie jestem w stanie go znaleźć.



#kursmaturalnyfizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
PatrykD 08-10-2023 21:20

Ogólnie powinno wyjść 0.5*m*v^2, wzór P = F*v, z tego co mi się wydaje możesz zastosować tylko dla momentu w którym ciało poruszało się z prędkością v (tak jak w zadaniu 5.4 z pracy domowej numer 4) lub dla prędkości średniej, a tutaj ciało przyspiesza od 0 aż do prędkości v, która jest maksymalną prędkością w tym ruchu.  Przekształcenie a na v/t jest jak najbardziej poprawne, lecz jeśli chcesz użyć wzoru P = F*v to za v musisz podstawić s/t (prędkość średnią). Wtedy dostaniesz P = m*a*Vśrednie, W/t = m*(v / t)*(s / t), W = m*v*(0.5*a*t^2 / t) (przekształcam s na 0.5at^2), W = m*v*(0.5*a*t), W = m*v*(0.5*v), W = 0.5*m*v^2, v = pierwiastek(2*W/m) = 10,1 m/s (w zaokrągleniu). Takie przekształcenie jest poprawne i daje dobry wynik. Oczywiście W jest równe 0.92 początkowej energii. Mam nadzieję że pomogłem. Miłego wieczoru.