Julia 118 wyśw. 25-10-2023 17:31

2023.P.2.

2.1.Narysuj wektor siły tarcia kinetycznego T przyłożony w punkcie A. Uwzględnij prawidłowy kierunek i zwrot tego wektora.

2.2.Dokończ zdanie. Zaznacz odpowiedź A, B albo C oraz odpowiedź 1., 2. albo 3.

2.3.Oblicz wartość liczbową ilorazu prędkości kątowych. Zapisz obliczenia.


2.1. Dlaczego zwrot wektora siły tarcia kinetycznego jest w prawo?

2.2. Z czego wynika ruch przyspieszony postępowy walca?

2.3. Przeanalizowałam zadanie, ale nie rozumiem skąd wziął się wynik 1/3. Doszłam do momentu, gdzie otrzymałam równanie:

ω1=ω0-2ω1


matura przykładowa Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 26-10-2023 10:31

2.1. Tarcie kinetyczne związane jest z faktem, że walec ślizga się po powierzchni - a zatem punkt A styku tego walca z podłożem wykonuje poślizg względem powierzchni w lewą stronę - tarcie kinetyczne (poślizgowe) próbuje przeciwwstawić się temu ruchowi, stąd działa ono w prawo. Można to odnieść do życia codziennego, gdy mamy buksujące koła na jakiejś śliskiej nawierzchni.

2.2 Ruch przyspieszony postępowy wynika własnie z faktu istnienia tej siły tarcia kinetycznego działającej w prawo - jest to jedyna siła działająca na walec w kierunku poziomym, a zatem jest ona w tym kierunku siłą wypadkową, powoduje zatem pojawienie się przyspieszenia liniowego walca - tak jest do czasu ustania poślizgu.

2.3. Tu już została sama końcówka, wystarczy przerzucić w1 na jedną stronę i dostajemy wtedy: w1 = w0 - 2*w1   ->   3w1 = w0. Stąd: 3w1/w0 = 1 i dalej: w1/w0 = 1/3.


Julia 26-10-2023 18:02

Bardzo dziękuję za pomoc, wszystko już rozumiem :)


s.gugula 26-10-2023 18:19

Super, nie ma sprawy :)