Bartosz Wierciński 105 wyśw. 11-11-2023 14:45

Zestaw zadań nr.9 Termodynamika

Pewna lampa LED emituje z góry pionowy strumień światła padający na poziomą powierzchnię stołu, na którym leży czarna kwadratowa płytka ceramiczna o długości boku równej 14 cm i grubości 0,8 cm. Należy założyć, że ilość energii świetlnej emitowanej z lampy, która dociera do powierzchni stołu o polu 1 m2 w ciągu 1 s wynosi 8 J. (4p) 1.1 Przyjmując, że początkowa temperatura płytki leżącej na powierzchni stołu wynosiła 20°C oraz że płytka pochłania 90% padającej na nią energii światła, oblicz po jakim czasie płytka ogrzeje się o 1°C. Przyjmij, że płytka nie oddaje ciepła do otoczenia. Ciepło właściwe ceramiki, z której została zrobiona płytka wynosi 880 J/(kg∙K). Gęstość ceramiki wynosi 2600 kg/m3 . (3p)


Hej, mam pytanie do zadania nr.1 z zestawu nr.9, jaki tam wzór trzeba użyć? bo szukam w karcie wzorów i po zeszycie, ale nie mogę znaleźć pasującego. 


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 12-11-2023 16:06

Jedyny wzór jaki jest nam tu potrzebny to ten z ciepłem właściwym: cw = Q/m*deltaT, a stąd mamy Q=m*cw*deltaT. W ten sposób obliczymy ile ciepła trzeba dostarczyć do płytki, aby ją ogrzać o ten 1 K (czy też 1 st. Celsjusza). Następnie sami musimy stwierdzić ile energii w ciągu sekundy jest pochłaniane przez płytkę wiedząc jakie są jej wymiary i ile energii daje nam lampa LED (czyli tu już bardziej matematyka i logiczne myślenie). Będziemy zatem wiedzieli ile energii jest potrzebne oraz ile jej dostarczamy w ciągu jednej sekundy - stąd obliczymy ile czasu zajmie ogrzewanie płytki. W razie dalszych pytań pisz śmiało :)