Matylda 79 wyśw. 16-11-2023 12:59

matura czerwiec 2023 zadanie 6 termodynamika



Dzień dobry, jak należy policzyć niepewność pomiarową tutaj? 


termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-11-2023 13:32

Nie załadowało się zdjęcie, więc ciężko mi się odnieść do tego co tam było (nie wiem czy wrzucałaś tam jakieś swoje obliczenia?), natomiast domyślam się, że zapewne chodzi Ci o podpunkt pierwszy, bo tam jest mowa o niepewnościach. Tyle, że niepewności żadnych nie musimy tam liczyć, wystarczy tam policzyć np. wartości iloczynów pV dla każdego pomiaru, ponieważ zgodnie z tym co mówiliśmy sobie na zajęciach, iloczyn p*V jest wprost proporcjonalny do temperatury gazu (wynika to z równania Clapeyrona, pV = nRT). Jeśli zatem iloczyny p*V dla każdego punktu pomiarowego wyjdą do siebie podobne, to przemiana jest izotermiczna. Napisałem "podobne", bo w każdym przypadku będą się one od siebie delikatnie różnić, ale jeśli zgodnie z treścią różnica pomiędzy wartością największa a najmniejszą będzie mniejsza niż 5% wartości mniejszej, to można przyjąć że ta różnica wynika tylko i wyłącznie z niepewności, więc jest to w istocie przemiana izotermiczna. Samo liczenie niepewności nie jest nam tu zatem potrzebne.