Matylda 23 wyśw. 19-11-2023 09:46

matura maj 2023 3.2

Wyznaczenie przyspieszenia układu metodą kinematyczną. (niestety nie działa mi funkcja wklejania zdjęć) 


Dzień dobry (niestety nie działa mi funkcja wklejania zdjęć).

Jak należy poprawnie rozpisać układy równań kinematyczne w tym zadaniu? 

  1. Nie rozumiem wyznaczenia momentu wypadkowego dla walca przez CKE. Dlaczego jako moment wypadkowy jest uwzględniona tylko siła tarcia, a siła naciągu nici nie? 

bryła sztywna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 19-11-2023 14:39

Jak rozumiem chodzi Ci o metodę, w której zapisujemy drugie zasady dynamiki w ruchu postępowym dla ciał wykonujących ruch postępowy i drugie zasady dynamiki w ruchu obrotowym dla ciał wykonujących ruch obrotowy. Więc jeśli chodzi o wypadkowy moment sił dla walca, to widzimy, że wykonuje on ruch obrotowy względem osi przechodzącej przez jego środek. A zatem moment siły tarcia ewidentnie nie jest w tym przypadku zerowy (ramię siły tarcia jest równe promieniowi walca), stąd ów moment jest uwzględniany w drugiej zasadzie dynamiki w ruchu obrotowym. Natomiast siła naciągu nici działająca na walec oczywiście zerowa nie jest, ale moment tej siły już tak - zauważmy, że jest ona przyłożona do środka walca, a to właśnie względem osi przechodzącej przez środek walca wyznaczamy tu momenty sił - w takiej sytuacji ramię siły naciągu (odległość między osią, względem której liczymy moment a punktem przyłożenia siły) jest zerowe - stąd cały moment siły naciągu jest zerowy, dlatego nie uwzględniamy go w drugiej zasadzie dynamiki w ruchu obrotowym dla walca.

Oprócz niej pojawiają się jeszcze wspomniane drugie zasady dynamiki Newtona w ruchu postępowym dla ciężarka oraz dla samego walca, bo wykonuje on przecież nie tylko ruch obrotowy, ale również postępowy (walec jako cała bryła przemieszcza się w prawo). Wszystko to zostało ładnie ujęte przez CKE, więc pozwolę sobie wrzucić to rozwiązanie tutaj (choć zapewne je widziałaś), w razie dalszych pytań proszę oczywiście śmiało pisać:

BTW, lepszym sposobem na wrzucanie zdjęć do posta niż zwykłe ich wklejanie jest używanie do tego dedykowanej opcji - na pasku narzędzi ponad polem do pisania posta jest ikonka obrazka - ona pozwala na wrzucanie zdjęć - jeśli z niej nie korzystałaś to nastepnym razem spróbuj z niej skorzystać wrzucając zdjęcie i powinno być wszystko ok :)