dlaczego nie moge tak obliczyć mocy na woltomierzu , i czy wogule można tak natężenie tak policzyć ?
W metodzie, którą obliczał Pan to zadanie w nagraniu jest, że natężenie na woltomierzu, to 0,001 I, skąd dokładnie to wynika?
Nie mam niestety teraz z pewnych technicznych powodów możliwości zajrzeć do tego jak to dokładnie zostało zrobione w nagraniu, ale najprościej można dojść do tego w następujący sposób: z danych w treści zadania i prawa Ohma obliczamy opór amperomierza, a następnie wiedząc, że prąd płynący w calym obwodzie to 3/16 A (tyle ile płynie przez amperomierz płynie w "całym" obwodzie) obliczamy opór woltomierza (wiedząc z prawa Ohma jaki powinien być opór całego obwodu, skoro znamy w nim napięcie i natężenie prądu). Teraz mając już opór woltomierza możemy np. wykorzystując fakt, że napięcie na woltomierzu i połączonym z nim równolegle oporniku są takie same (Iv*Rv = Ir*R, gdzie jako Ir oznaczyłem natężenie prądu płynącego przez opornik R) oraz, że Iv + Ir = I (gdzie I to natężenie w całym obwodzie czyli znane już 3/16 A), wyliczyć, że w istocie Iv = 0,001 I.
Teraz widzę o co chodzi, dziękuję :)
Super, nie ma sprawy :)
Oczywiście możesz obliczyć moc wydzieloną na woltomierzu jako iloczyn napięcia na nim i natężenia płynącego przez niego prądu - w tym nie ma nic złego. Natomiast jeśli I, które tutaj liczysz to ma być natężenie pradu płynącego przez woltomierz to oczywiście też możesz je tak policzyć (tzn. jako U/r, czyli z prawa Ohma), ale U i R, których tu trzeba użyć, to napięcie na woltomierzu i opór woltomierza. O ile opór woltomierza to w istocie 59940 omów, to napięcie na woltomierzu to nie jest 0,1875 V - to jest napięcie na amperomierzu, na woltomierzu jest inne. Stąd wychodzi Ci błędny wynik. Więc w ogólności metoda jest ok, tylko, że najpierw musisz mieć napięcie na woltomierzu, żeby tak to obliczać :)
W razie dalszych pytań pisz śmiało.