Matylda 147 wyśw. 05-01-2024 14:53

Zad.5 str 379 zadanie domowe nr 15 elektromagnetyzm

Oblicz wartość siły elektromotorycznej wytworzonej w ramce podczas jej wchodzenia w pole magnetyczne. (5.3)


Dzień dobry, czy możemy w tym zadaniu skorzystać z zależności Felektryczna=Florenta——> U=Bdv

W odpowiedziach jest napisane tylko o prawie Faradaya, stad moje pytanie: kiedy korzystamy z której zależności i dlaczego? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)  


Elektromagnetyzm Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 06-01-2024 11:00

Możemy w tym przypadku skorzystać z obu zależności i w obu przypadkach wyjdą poprawne wyniki :) Prawo Faradaya jest ogólniejszym sposobem pochodzenia do tego typu obliczeń - ono będzie miało zastosowanie w każdej sytuacji, natomiast wzór U = Bdv sprawdzi się w tej sytuacji, w której go wyprowadziliśmy, czyli wtedy jak mamy kawałek przewodnika poruszający się w polu magnetycznym - akurat to co się dzieje w tym zadaniu jest pewnym szczególnym przypadkiem takiej sytuacji, dlatego tutaj ten wzór też dobrze się sprawdza :) ale np. już w przypadku gdy indukcja powodowana jest nie samym ruchem ramki, ale zmianą wartości indukcji pola magnetycznego B (tak jest np. w całkiem niedawnym zadaniu maturalnym z matury próbnej 2021P.10), to trzeba skorzystać z prawa Faradaya, wzór U=Bdv nie zadziała, bo tam nie ma nawet żadnej prędkości v.


Matylda 07-01-2024 12:27

Bardzo dziękuję ☺️


s.gugula 08-01-2024 12:14

Nie ma sprawy :)


Julia 06-05-2024 19:48

Kiedy obliczamy siłę elektrodynamiczną, to stosujemy wzór Fed=I*l*B gdzie l to długość ramki i mam pytanko- dlaczego podstawiamy 6cm, a nie 12cm za długość ramki? Wynika to z tego, że ta wartość nie ulega zmianie przy wchodzeniu w pole?


s.gugula 07-05-2024 22:13

Do tego wzoru na siłę elektrodynamiczną jako l wrzucamy ten fragment całej ramki, na który działa siłą elektrodynamiczna - w tym przypadku jest to prawa część ramki, czyli jej krótszy bok, którego długość wynosi właśnie 6 cm. Na poziome, dłuższe boki ramki również działąją siły elektrodynamiczne, ale są one działają w kierunku pionowym i nie grają z tego powodu tutaj roli.

Co do samej wartości sił elektrodynamicznej, to w istocie w opisanym przypadku jest ona stała podczas wchodzenia czy też wychodzenia ramki z pola. I tak ma być (zmienia się strumień indukcji, wartość siły elektrodynamicznej jest stała).