Pawel 122 wyśw. 12-01-2024 10:15

Rownanie tryg.

Rozwiaz dane rownanie trygnometryczne:
(sinx)^3 + (cosx)^3 = 1


Udalo mi sie dopraowdzic to rownanie do jednej funkcji, czy da sie z tego cos sensownego zrobic ? 
Oraz mam pytanie odnosnie rysowania, czy jezeli da sie narysowac jakas funkcje i odczytac rozwiazania, to sposob graficzny jest dopuszczalny ?


rownanie trygonometryczne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 14-01-2024 15:23

1. Ciężko będzie ci doprowadzić tą postać którą masz do czegoś sensownego. Spróbuj zacząć od zamiany 1 na sin^2x+cos^2x i wtedy kombinuj.

2. "czy jezeli da sie narysowac jakas funkcje i odczytac rozwiazania, to sposob graficzny jest dopuszczalny" 

To jest delikatny temat - zależy co masz na myśli mówiąc "narysować funkcje". Chcąc narysować poprawnie i rzetelnie funkcję musisz siłą rzeczy obliczyć miejsca zerowe, zbadać monotoniczność itd. 

Przy takich pytaniach najlepiej operować na konkretnym przykładzie.


Pawel 14-01-2024 18:43

Ad.1 dziękuję, widzę juz wspolny czynnik
Ad.2 
Chodzi mi o np. taki przyklad, bo poza metoda graficzna nie widze za bardzo innej mozliwosci rozwiazania


jarosinski 16-01-2024 22:25

W jaki sposób chciałbyś rozwiązać to równanie graficznie?


Pawel 16-01-2024 23:32

Narysowac wykres sinx i wykres 3 sin(x/3), nie jest ciezko zastosowac te 2 powinnowactwa, a bedzie widac, ze jedynie w miejscach zerowych sie te wykresy przecinaja


jarosinski 17-01-2024 21:56

W tym przypadku możesz tak zrobić, ale nie jest to ogólna metoda. Można też wyprowadzić wzóe na sin3A = sin (2A+A) i z niego skorzystać, gdzie A = x/3