jakubb 84 wyśw. 23-01-2024 16:15

zadanie 1 pdpkt 3 zestaw zadań domowych nr 18.2

1. Zestawiono układ złożony z trzech klocków połączonych cienką, nierozciągliwą nicią w sposób przedstawiony na rysunku. Nić ślizgała się po okrągłych boczkach znajdujących się na brzegach stołu (bloczki nie obracały się). Masy klocków: m1 = 2kg, m2 = 2kg, m3 = 3kg.

1.3 Zakładając, że współczynniki tarcia statycznego i kinetycznego między klockiem o masie m2 a powierzchnią stołu są takie same i wynoszą 0.5, oblicz wartość przyspieszenia z jakim zacznie poruszać się układ po przecięciu nici łączącej klocek o masie m1 z klockiem o masie m2. 


Czy mogę zapisać to w ten sposób jak na załączonym zdjęciu? W odpowiedziach jest to rozwiązane zupełnie inaczej, a mianowicie klocki są rozpisane osobno, a ja to zawarłem w jednym równaniu. Wynik wychodzi taki sam. 


matura fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 23-01-2024 20:39

Jest ok :) normalnie rozpisuje się raczej każde równanie osobno dla każdego ciała, natomiast w sytuacji gdy zaniedbujemy obrót bloczka, to faktycznie można je potraktować niejako jako jedno ciało (i tym samym w ogóle ominąć naciąg nici w rozważaniach) i będzie w porządku - dokładnie tak jak Ty zrobiłeś.


jakubb 23-01-2024 22:50

bardzo dziekuje za odpowiedz


s.gugula 24-01-2024 11:24

Nie ma sprawy :)